Szklane ściany nie tylko w biurze – sprawdź jak zastosować je w domu

szkło

Szklane ściany od wielu lat stanowią standardowe wyposażenie wewnątrz biur oraz większych przedsiębiorstw. Jednak od całkiem niedawna goszczą również w pomieszczeniach prywatnych, domach oraz mieszkaniach. Panujące trendy w aranżacji wnętrz skupiają się na rozwiązaniach minimalistycznych. Elegancja i przestronność to jedne z wielu cech szklanych konstrukcji.

ŚCIANY SZKLANE W KUCHNI – NOWOCZESNA WIZJA SALONU Z ANEKSEM KUCHENNYM

Kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Takie połączenie to dobry sposób na urozmaicenie wnętrza, które sprawia, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Salon z aneksem kuchennym staje się mniej oficjalne niż pokój do przyjmowania gości, a jednocześnie bardziej przytulne oraz reprezentacyjne niż zwyczajna kuchnia. Z tego też względu warto przyjrzeć się bliżej materiałom stosowanym choćby na ściany przy meblach kuchennych, które przy takim układzie wymagają większej dyscypliny jeśli chodzi o aranżacje. Ściany szklane w kuchni to jedna z najbardziej designerskich opcji, która jest zarówno funkcjonalna, jak i efektowna. Ściana szklana doskonale powiększa wnętrza i świetnie dopasowuje się do wystroju salonu, nadając mu wyjątkowego charakteru. To świetna alternatywa dla tradycyjnych płytek, które w odróżnieniu od szkła nieco trudniej jest utrzymać w czystości. Ważny jest odpowiedni wybór samego koloru i struktury materiału. Szkło bezbarwne ukaże fakturę obecną na ścianie, może to być np. surowa cegła, czy kolorowa ściana. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w mniejszej kuchni dając wrażenie lekkości. Szkło matowe będzie stanowiło neutralne wykończenie, barwione stworzy płaszczyznę koloru, a to z nadrukiem będzie pełniło rolę obrazu.

W celu uniknięcia trudnego do usunięcia zabrudzenia należy pamiętać o uszczelnieniu między szkłem i ścianą np. za pomocą silikonu albo elastycznych podkładek. Ściana szklana w kuchni to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również bezpieczne. Najczęściej wykorzystywanym do tego celu materiałem jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG. Powstaje ono w wyniku łączenia dwóch tafli za pomocą specjalnej folii. W przypadku ewentualnego zbicia, odłamki szklane nie rozpadają się, a pozostają przytwierdzone do folii. Jeszcze większą odporność mechaniczną posiada szkło ESG VSG tzw. hartowane. Swoją trwałość zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki termicznej, gdzie podgrzewane jest do wysokiej temperatury, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Tego typu tafle, również mogą być z powodzeniem stosowane przy ścianach szklanych. Podobnie jak w przypadku szkła VSG, może ono być zarówno bezbarwne, jak i kolorowe. Jeśli zależy nam na efekcie maksymalnej transparentności warto zdecydować się na szkło odbarwione typu OptiWhite, które posiada idealnie przejrzystą oraz gładką powierzchnię. W porównaniu do innych rodzajów szkła, które charakteryzują się lekko zielonkawym zabarwieniem, szkło OptiWhite jest praktycznie pozbawione tej cechy. Wyróżniamy kilka sposobów montażu ściany szklanej na listwach, śrubami lub na dystansach. Pierwsze rozwiązanie polega na przyklejeniu szyn do ściany i do blatu oraz wsunięciu w niej tafli. W przypadku drugiego sposoby szkło przykręca się do ściany śrubami z gumowymi uszczelkami. Montowanie na metalowych podkładkach z gumową uszczelką tzw. dystansach powoduje, że tafla będzie nieco odsunięta od ściany, co pozwoli umieścić tuż za nią tapetę lub oświetlenie. Szklane ściany w mieszkaniu, mimo, że kojarzą się z nowoczesnością będą również dobrze komponować się z domami zaaranżowanymi w innym stylu.

SYPIALNIA Z NOWOCZESNĄ ŚCIANĄ ZE SZKŁA

Ściany szklane działowe to od jakiegoś czasu najgorętszy trend stosowany przy aranżacji wnętrz mieszkalnych. Niezależnie od tego jakim metrażem dysponujemy chcemy, aby nasze mieszkanie było nowoczesne i bardziej przestronne. Przeszklenia nie tylko optycznie powiększają wnętrza, ale pozwalają również na lepszą dystrybucję świetlną. Ścianki szklane działowe mają za zadanie przedzielić przestrzeń, natomiast nie pełnią funkcji nośnej, dlatego mogą by stosowane w tych budynkach, gdzie ich konstrukcja na to pozwala. Polecane są szczególnie w pomieszczeniach, w których chcemy wydzielić sypialnię lub pokój. Szklana ściana w sypialni lub w innym pomieszczeniu może zostać urozmaicona przez zamontowanie na niej zasłony lub rolety.

Taki dodatkowy element aranżacyjny sprawdzi się w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali większej intymności. Dzięki odpowiednim zasłonom zyskujemy dodatkową zamkniętą przestrzeń do wykorzystania, którą w każdej chwili możemy zamienić na odsłoniętą tafle doświetlającą pomieszczenie. Szklana ściana w salonie może być całkowicie gładka lub z listwami. Szklana ściana ze szprosami mimo, że nawiązuje niekiedy do stylu industrialnego doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrza. Nie spotkamy jej raczej w biurach, dlatego ze względu na swój zdefiniowany charakter jest chętniej wybierana w przestrzeni mieszkalnej. Dzięki widocznym listwom wydzielanie dwóch pomieszczeń staje się jeszcze bardziej zaznaczone.

Nie tylko w pokojach, ale również w łazience można zastosować szklane tafle. Ścianka prysznicowa na wymiar, doskonale sprawdzi się w łazienkach zaaranżowanych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Przy wyborze odpowiedniej ścianki warto zwrócić uwagę na kolor profili. Dużą popularnością cieszy się wariant w kolorze czarnym, ale również wersje chromowane i satynowe.

ŚCIANY SZKLANE DZIAŁOWE – NOWOCZESNY GABINET I BIURO

Ścianki szklane działowe w biurze to doskonały sposób na zorganizowanie przestrzeni dla pracowników, w której zapewni im się prywatność, a jednocześnie sprawi by nie czuli izolacji od reszty zespołu. Oddzielne strefy sprzyjają skupieniu oraz twórczej pracy potrzebnej do zwiększenia efektywności działań. Chociaż szkło wydaje się materiałem lekkim oraz delikatnym ma ono dobre właściwości akustyczne. Jest to szczególnie istotne przy pracy biurowej, gdzie konieczne jest zachowanie balansu pomiędzy skupieniem uwagi pracowników oraz wyciszeniem pomieszczenia, a potrzebą wzajemnej komunikacji podczas wypełniania obowiązków. Ściana ze szkła mlecznego czy też bezbarwnego doskonale dopasowuje się do wnętrza nowoczesnej firmy. Konstrukcje te wyglądają niezwykle elegancko. W wielu przypadkach pełnią nie tylko funkcje ochronną, ale również dekoracyjną, stając się ozdobą biurowców. Niewątpliwą zaletą szklanych przegród jest ich uniwersalność i szeroki wachlarz zastosowań m.in. jako zabudowa show roomów.

Szklane ściany działowe przykuwają uwagę, a jednocześnie pozwalają wyeksponować i zaprezentować główne produkty firmy. Mogą służyć również do oddzielenia pomieszczeń i gabinetów, w których odbywają się spotkania z klientami lub do projektowania sal konferencyjnych oraz innych pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą ścianek działowych jest szybki montaż i demontaż. Podczas przeprowadzki można bezproblemowo przenieść całe moduły w inne miejsce. Współczesna technologia produkcji materiałów umożliwia wykorzystanie szkła wzmocnionego odpornego na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Dużą popularnością w przestrzeni biurowej cieszą się ścianki całoszklane. Tafle niczym niepodzielonego szkła zapewniają maksimum światła, dzięki czemu wystrój firmy staje się przytulniejszy, a zarazem bardziej profesjonalny. Zaletą zastosowania szklanych przegród w biurze, o której warto wspomnieć jest łatwość ich utrzymania i konserwacji.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem w branży, zajmującą się profesjonalnym montażem szklanych ścianek jest SALGAT.