Jak szybko zbudować dom?

dom

Dzisiejsza technologia stawiania domów jest o wiele bardziej różnorodna niż w przeszłości. Mamy bowiem sporą dowolność w zakresie doboru materiałów i wdrażanych rozwiązań. Przede wszystkim skrócił się czas, w jakim może powstać dom. Idealnym przykładem tego postępu są domy z gotowych modułów. Co to takiego? Czy warto?

Gotowe domy to przeciwieństwo budynków murowanych.

Są przygotowywane z gotowych materiałów, które w krótkim czasie można złożyć, jak i rozmontować. W naszej części Europy dopiero zyskują na popularności, ale już w USA około 80% budynków jest właśnie tak stawianych. W Polsce, gdzie przez lata królowała technologia murowanych domów, to rozwiązanie może początkowo nie zyskać aprobaty, lecz kolejne argumenty przekonają nawet największego sceptyka. Oto one!

Niedoścignione tempo

Domy takie postają w niezwykle szybkim tempie, bo gotowe i do wprowadzenia mogą być już w kilka miesięcy. Co ciekawe, aby osiągnąć stan surowy zamknięty potrzeba czasem zaledwie kilku dni. Dlaczego dzieje się to tak ekspresowo? Z jednej strony gotowe moduły, o jakich powyżej wspominaliśmy, sprawiają, że zamiast stawiać bloczki bądź murować (co zajmuje więcej czasu), budynek składamy niczym z dużych klocków lego. Z drugiej – nie musimy wykonywać tak zwanych mokrych prac, zwłaszcza czasochłonnych zajęć: tynkowania i wylewania posadzek.

Doskonałe, niemożliwe do osiągnięcia w przypadku innych technologii, tempo budowy, wynika jednocześnie z braku przestojów, jakie mogą się pojawić w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma o to obaw, bo błyskawicznie powstają najważniejsze elementy konstrukcyjne (ściany, podłogi, dach), które chronią wnętrze domu od niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Niedrogo, łatwo, bez stresu

Co równie ważne tego typu konstrukcje nie muszą kosztować dużo, co może przekonać zwłaszcza te osoby, które myślą, że to nie dla nich, bo budżet mają niewystarczający. Na niższą cenę wpływa też to, że do budowy domu kanadyjskiego nie potrzeba całego zastępu ludzi, bo już dwie osoby wystarczą, by poradzić sobie ze wszystkimi etapami wznoszenia konstrukcji. Tak naprawdę musimy tylko skorzystać z załączonej instrukcji i rysunków, by krok po kroku wykonywać zadania. Pamiętajmy jednakże, że do wylania płyty fundamentowej lepiej zatrudnić profesjonalistów, bo to wyzwanie wymaga wielkiej precyzji.

Jak każda nowość, tak i gotowe domy mogą początkowo budzić nieufność. Jesteśmy jednak pewni, że z roku na rok będzie wzrastać liczba entuzjastów tego rodzaju budownictwa.

Więcej na temat domów z paczki możecie przeczytać tutaj:
https://ocieplamyzycie.pl/budowa/domy-z-paczki-czy-ma-to-sens/.