Tablice ostrzegawcze w budownictwie

tabliczka ostrzegawcza

Jeśli chodzi o tablice ostrzegawcze, to w przypadku budownictwa są one normą i to nawet w przypadku sromnych prac powiązanych z remontami dachów lub z modyfikacją elewacji. W tego typu przypadkach najczęściej się improwizuje, czyli daje tablicę wykonaną własnoręcznie lub jedynie pewien rejon wokół budynku odgradza za pomocą taśmy ostrzegawczej. Jeśli zaś tego typu remont to poważniejsza ingerencja w konstrukcję dachu, czyli może on potrwać wiele tygodni, a nawet miesięcy, to chodniki wokół budynku mogą być odgrodzonymi na dłużej i co równie istotne tablice ostrzegawcze są raczej wtedy opcją na znacznie dłuższy czas, bo ludzie muszą być odgrodzeni od potencjalnych poważnych urazów. Poważniejszy remont jeśli chodzi o te sprawy może mieć miejsce, po tej dość dotkliwej burzy i co równie istotne właśnie wtedy tego typu zabezpieczenie terenu ma miejsce tuz po burzy, bo może minąć trochę czasu zanim znajdzie się firma, która to wykona remont po stawce określonej przez firmę ubezpieczeniową.

Zakup tablic ostrzegawczych

Dość wielu z nas wie doskonale o tym, że tabliczki ostrzegawcze są normą w przypadku każdej budowy. Mogą być one zakupionymi w hurtowni budowlanej na sztuki lub stworzonymi własnoręcznie, ale w przypadku budowy lub przeciągającego się remontu jakiejś sporej nieruchomości w mieście są opcją obowiązkową. Mowa tu dokładnie o tym, że po budynkach nie ukończonych lub po tych w trakcie remontu czasami krążą nastolatkowie i ludzie bezdomni i jeśli w przypadku tej opcji znajdzie się tablica ostrzegawcza to rzecz jasna problemy natury prawnej nie zaistnieją, bo konkretna osoba zapewne zobaczy tablicę i jeśli wejdzie to oznacza jedynie to, że zlekceważy konkretną informację. Sytuacje tego rodzaju też mają miejsce i może wtedy dojść do poważnych urazów, ale jeśli osoba robiąca w danym budynku remont zadba o odpowiednie rozmieszczenie tablic ostrzegawczych to raczej nie będzie mieć większych problemów, bo informacja była czytelną, a w niektórych przypadkach nawet opublikowaną w Internecie, po to by okoliczni mieszkańcy wiedzieli więcej.

Tablice ostrzegawcze – wymóg BHP

W sporych miastach tablice ostrzegawcze jeśli chodzi o budowy i remonty, to norma, bo inspekcja nadzoru budowlanego znajduje się piętnaście minut drogi dalej, czyli w piętnaście minut z tego urzędu można dojść na budowę pieszo. Dlatego jeśli urzędnicy mają blisko, to kontrolują firmy dość często. Tak się dzieje ze względu na to, że jeśli zauważą pewnego typu nieścisłość to szybko mogą wypisać mandat, a w miastach bardziej odległych od urzędów kontrole najczęściej mają miejsce po zawiadomieniu lub po jakimś incydencie.