Tapeta do nowoczesnego salonu – jaką wybrać?

tapeta

Tapety wróciły do aranżacji wnętrz całkiem niedawno. Przez pewien okres były uznawane za niezbyt gustowne, głównie z uwagi na fakt, że kojarzono je ze starodawnym wzornictwem. Obecnie na próżno szukać jednak przesadnie kolorowych i krzykliwych motywów. Nowoczesne tapety prezentują się zupełnie inaczej. Świetnie odnajdą się w każdej przestrzeni. Najczęściej stanowią ozdobę salonu, gdyż jest to główne pomieszczenie w większości mieszkań. Jaką tapetę do niego dobrać?

W stronę minimalizmu

Bogaty wybór tapet sprawia, że z łatwością możemy dobrać je do charakteru wnętrza. Do tych utrzymanych w stylu minimalistycznym, najlepsze będą delikatne wzory, np. kwiatowe. Warto stawiać wówczas na jasne, pastelowe barwy. Dobrym wyborem okażą się także wszystkie motywy geometryczne, jak chociażby biało-szare pasy czy nawiązujące do różnych struktur. Odpowiednia jakościowo tapeta może przypominać wyglądem np. drewno czy gips.

Główna ozdoba pomieszczenia

Tapeta może zostać najważniejszym elementem dekoracyjnym w salonie. W takim przypadku należy zdecydować się na nieco bardziej oryginalne rozwiązania. Do miejsca wypoczynku świetnie pasują tapety przedstawiające naturę: las, morze, łąkę. W modernistycznych wnętrzach dobrze będą się prezentować również obrazy przedstawiające zabytki, miasta, ruch i wszystko, co wiąże się z nowoczesnością. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tapety czarno-białej, gdzie tylko jeden element utrzymany jest w wyrazistej kolorystyce.

Fototapety – realistyczna tapeta

Wśród tapet szczególne miejsce zajmują fototapety. Ich wygląd jest niezwykle realistyczny i przypomina fotografie. Druk 3D sprawia, że możliwe jest wytworzenie takiej fototapety z wieloma wzorami. Posłużyć do tego celu może nawet prawdziwe zdjęcie, o ile jest dobrej jakości. To interesujący wybór nie tylko do salonu.

Z jakiego materiału produkuje się tapety?

Do wyboru jest kilka wersji tapet. Tworzy się je z papieru, winylu, a nawet włókna szklanego. Papierowe tapety powoli odchodzą już w zapomnienie, ponieważ nie były zbyt trwałe. Praktycznym rozwiązaniem okaże się fizelina, czyli włóknina charakteryzująca się wysoką trwałością. Tapety z niej wykonane można znaleźć w sklepie tapeciarz.pl, gdzie wybór jest niesamowicie bogaty. Polecane są zwłaszcza tapety, których wzór wygląda jak tkany ręcznie. Z pewnością sprawdzą się w niejednym salonie.

Tapeta to doskonała ozdoba do licznych pomieszczeń, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni wzór oraz materiał. Obecnie tapetuje się głównie jedną ścianę w pokoju, aby uniknąć wrażenia ciężkości. Każdy może jednak sam zdecydować, jak powinny wyglądać jego wnętrza. Niemniej, z taką dekoracją łatwiej o unikalny efekt.