Tapeta ścienna czy farba – co lepsze do salonu?

remont

Gruntowny remont lub wykańczanie salonu zawsze wiąże się z podjęciem kilku trudnych decyzji. To w salonie będziemy spędzać większość wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, więc musimy sprawić, by wszyscy czuli się w nim komfortowo. Nie chodzi tu tylko o wybór wygodnych mebli i ciekawych dekoracji, ale również o sam wygląd ścian. Musimy dobrać odpowiedni kolor oraz sposób, w jaki zostaną wykończone. Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwy wybór, więc nic dziwnego, że wiele osób ma dylemat, czy do salonu lepsza będzie farba, czy tapeta ścienna. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, pozwalają odświeżyć wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru, na co więc się zdecydować? Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego sposobu wykończenia salonu, przygotowaliśmy artykuł omawiający kilka najważniejszych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę. Zachęcamy zatem do lektury!

Po pierwsze: określ stan ścian salonowych

Przy wyborze pomiędzy tapetą ścienną a farbą przede wszystkim musisz kierować się stanem ścian swojego salon. Musisz wiedzieć, że farba nie da rady ukryć pewnych mankamentów ścian – w tym m.in. pęknięć tynków, czy nierówności. Jeśli chcesz uzyskać efekt gładkich ścian, a są już zniszczone, to będziesz musiał przeprowadzić gruntowne odremontowanie ich powierzchni. Wybierając farbę, nie tylko wydłużysz etap prac wykończeniowych, ale także zwiększysz koszt całego przedsięwzięcia. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tapety ściennej. Jeśli postawisz na dobrej jakości produkt o grubej fakturze, to nie dość, że ukryjesz wszystkie niedoskonałości ścian, to jeszcze uchronisz się przed wykonywaniem poprawek.
Z drugiej strony, jeśli masz ściany w idealnym stanie, to zdecydowanie bardziej polecamy malowanie. Nakładanie farby na równe i zagruntowane ściany jest bardzo proste i zabiera niewiele czasu, więc nawet nie zauważysz, kiedy Twój salon będzie gotowy do użytku.

Tapeta ścienna czy farba – która lepiej znosi zabrudzenia?

W kwestii trwałości bezkonkurencyjna okazuje się tapeta do salonu. W salonie ściany są o wiele bardziej narażone na zabrudzenia, niż w sypialni, więc jeśli nie jesteś fanem płytek, to tapety ścienne sprawdzą się fantastycznie. Ważne jednak, byś wybierał spośród specjalnych wersji, które są odporne na działanie wilgoci i zabrudzenia, bo tylko odpowiednio dobrana tapeta ścienna sprawi, że Twój salon będzie w idealnym stanie przez długie lata. Niestety farba, nawet najwyższej jakości, nie wytrzyma tak długo i prędzej czy później ściany będą brudne. Za to powierzchnie tapet ściennych można czyścić, więc bez większych trudności usuniesz z niej wszystkie zabrudzenia.

Koszt remontu – taniej położyć tapetę ścienną czy wymalować ściany?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na malowanie, czy tapetowanie, zawsze będziesz musiał ponieść pewne koszta. Bez wątpienia najtaniej wyniesie Cię malowanie ścian farbą. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku gładkich ścian, które nie wymagają dodatkowych prac. Twój wydatek nie wyniesie więcej niż kilkaset złotych, a jeśli sam potrafisz malować, to masz szansę jeszcze go zmniejszyć. Z drugiej strony, jeśli Twoje ściany są zniszczone i wymagają gładzenia, to oszczędność przyniesie Ci tapeta ścienna. Żeby pokryć ściany farbą, najpierw byś musiał nałożyć na nie tynk i go wyszlifować. Takie prace wymagają już doświadczenie, a skorzystanie z usług fachowca niesie ze sobą dodatkowe opłaty. Tymczasem by nałożyć na ścianę tapetę, wcale nie musisz nikogo zatrudniać, bo przy odrobinie chęci, możesz zrobić to samodzielnie.

To co w końcu, tapeta ścienna czy farba?

Bazując na zebranych przez nas informacjach, można stwierdzić, że zdecydowanie więcej zalet mają tapety ścienne. Nie dość, że świetnie potrafią ukryć nawet podniszczone ściany o nierównej powierzchni, to jeszcze dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw i wzorów. Poza tym do wykonania remontu wcale nie musisz wynajmować fachowców, tapetę ścienną kładzie się całkiem szybko i z pewnością jesteś w stanie zrobić to samodzielnie.

Mimo tego wybór pomiędzy tapetą a farbą powinien być Twoją indywidualną decyzją. Jeśli weźmiesz pod uwagę swoje preferencje, budżet oraz stan ścian, to gwarantuję, że dokonasz dobrego wyboru i otrzymasz zadowalające efekty.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem z dekoracjami do wnętrz – https://4wall.pl