Teodolit – narzędzie do pracy w każdych warunkach

Teodolit

Kiedy przez jakiś czas wydawało się, że teodolity ustąpią miejsca bardziej zaawansowanym od nich tachimetrom, producenci na tyle rozbudowali te urządzenia, że dziś można mieć już absolutną pewność, iż teodolit nie tylko nie zniknie z placu budowy, ale często będzie tam pierwszym i najbardziej uniwersalnym narzędziem.

Prosta obsługa

Nawet jeśli konstrukcja teodolitów mocno się skomplikowała, to generalnie pozostają one najprostszymi narzędziami pomiarowymi o takich możliwościach. Spora część z nich ma wygodne i czytelne wyświetlacze dwustronne, czytelne panele sterowania, a i sama obsługa wymaga najwyżej krótkiego przeszkolenia. Dzięki temu prace wykonuje się szybciej, zostawiając więc czasu wykonawcom, a wszystkie dane zbierając od razu, w czasie nawet tylko jednej wizyty w terenie.

Pewne ustawienie

Bardzo popularne są niezawodne libelle pudełkowe. Dzięki nim można wypoziomować teodolit praktycznie w każdym miejscu. Aby zaś znalazł się dokładnie nad wyznaczonym punktem pomiarowym, producenci stosują laserowy pionownik. Każdy dobry teodolit wyposażony jest również w kompensatory, które utrzymują go w stałym położeniu nawet na niestabilnym podłożu. Te trzy elementy konstrukcyjne przesądzają o tym, że teodolity używane są powszechnie i bez względu na lokalne warunki. Oczywiście w trudniejszym terenie trzeba wybierać lepszy sprzęt, natomiast co do zasady taka konstrukcja umożliwia pracę z większością teodolitów nawet w niedostępnym terenie.

Mocne zasilanie

Bolączką wielu starszych modeli teodolitów jest słaby akumulator albo zasilanie bateryjne. Nowoczesne akumulatory mają dużą pojemność i wystarczają na wiele godzin wzmożonej pracy. To oczywiście zwiększa mobilność i wyklucza konieczność noszenia zapasowego akumulatora. Czas ładowania najczęściej też jest stosunkowo krótki, więc urządzenie niedługo czeka na ponowne uruchomienie.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne teodolity są bardzo rozbudowane. Te, które mają dodatkowy laser, mogą błyskawicznie obliczać kąty, rozbudowana pamięć wewnętrzna pozwala wielu modelom na zachowanie wyników pracy w terenie, a moduł obliczeniowy dodatkowo zwiększa możliwości dokonywania pomiarów. Większość teodolitów jest klasyfikowana dość wysoko w klasie ochrony IP, a producenci zadbali także o to, żeby sprzęt był mniejszy i bardziej poręczny. Modele takie, jak te, które można zobaczyć na stronie https://pomiar24.pl/produkty/tachimetry-i-teodolity, są często mniejsze niż teodolity sprzed paru lat, a ich możliwości są zdecydowanie większe.