Teraz cięcie stali jeszcze łatwiejsze

stal

Stal określana jest jako stop żelaza i węgla z dodatkami niklu, manganu czy chromu. Wykorzystywana jest bardzo często w budownictwie do zbrojeń, bądź też wykonywane są z niej elementy stalowe. Aby nadać jej właściwą postać niezwykle istotne są metody jej cięcia i formowania. Współcześnie wykorzystuje się różne metody, dzięki którym cięcie stali staje się zadaniem szybkim, łatwym i prostym.

Nowoczesne metody cięcia stali

Współcześnie wciąż prowadzane są w sferze usług oraz produkcji nowoczesne i innowacyjne technologie, dzięki którym w procesie cięcia stali możemy poprawić jakość pracy, usprawnić ją oraz przyśpieszyć. W przeszłość odchodzą mechaniczne piły, a na ich miejsce pojawiają się szybkie i bardzo dokładne technologie. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych należą:

  • Cięcie strumieniem wodnym

Cięcie strumieniem wodnym wykorzystuje znaną w przyrodzie zdolność wody do drążenia materiału. Metoda ta trwa jedynie kilka minut, dzięki temu, że istnieje specjalistyczny sprzęt. Skupia on strumień wody, który cechuje się dużym ciśnienie. Woda działa jak bardzo ostry nóż, dlatego stal przecięta jest zaledwie w parę chwil.

  • Cięcie laserem

Popularną metodą kształtowania stali jest również cięcie laserem. Doskonale sprawdza się kiedy stal jest stosunkowo miękka, a jej grubość nie przekracza 30mm. W metodzie tej przepala się strukturę metalu. Tempo przepalania zależy od grubości stali.

  • Cięcie plazmowe

Jedną z najbardziej nowoczesnych technik, a zarazem metod najszybszych i najskuteczniejszych w cięciu stali jest cięcie plazmowe. Cięcie plazmowe uchodzi również za metodę najdokładniejszą i najbardziej precyzyjną. Jedyną wadą tej metody cięcia stali jest duża emisja szkodliwych gazów, a także niezapewnienie dokładnych krawędzi.

  • Cięcie palnikiem tlenowym

Często wykorzystywaną metodą cięcia stali jest cięcie palnikiem tlenowym. Czynność ta podobna jest nieco pod względem technologicznym do spawania. Polega ona na rozgrzaniu metalu, a następnie jego stopienie, aż do chwili kiedy ulegnie rozerwaniu.

Metody mechaniczne cięcia stali

Współcześnie możemy również wyróżnić metody mechaniczne cięcia stali. Nowoczesne maszyny i urządzenia dają nam możliwość łatwego cięcia i formowania tego materiału. Obecnie znaczna ilość urządzeń sterowanych jest komputerowo, dlatego cały proces cięcia przebiega szybko, zaś zadanie wykonane jest perfekcyjnie. Dokładne formowanie, szybka praca. Dzięki nowoczesnym metodom dziś cięcie stali stało się łatwe.

Źródło: www.bomar-poland.com.pl