Toaletowy komfort

toaleta

Deski sedesowe to element z pozoru będący tylko dodatkiem do wyposażenia łazienek. Jednak to one decydują w znacznym stopniu o wygodzie toalety. To właśnie te elementy sprawiają, że toaletę można szybko posprzątać, albo trzeba stracić sporo czasu zanim doprowadzi się ją do stanu używalności. Jak wybrać odpowiednią deskę toaletową?

Czy wiesz, jak ustalić wymiary?

To właśnie podstawowy problem, jaki stwarzają deski sedesowe. Wielu osobom wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie szablonu z brystolu, na którym odrysujemy starą deskę, a w sklepie przykładamy go do kolejnych modeli, aż znajdziemy ten zgodny z szablonem. To jednak nie jest dobry sposób. Deskę trzeba wymierzyć i należy po prostu wiedzieć, jak to się robi.

Przede wszystkim należny ustalić rozstaw mocowań. Dziś zwykłe deski posiadają asymetryczne zawiasy i dzięki nim można je dopasowywać do misek ustępowych. Jednak to często nie rozwiązuje problemu, ponieważ przy tak wielu rozwiązaniach, z jakimi mamy do czynienia, jest to zdecydowanie zbyt mało. Najlepszym sposobem jest zdemontowanie poprzedniej deski i zmierzenie rozstawu otworów w samej muszli toaletowej.

Równie istotne, jak rozstaw mocowań, są długość i szerokość, a ustalenie ich stanowi spore wyzwanie. Bardzo ważnym zatem jest fakt, aby długość deski była mierzona nie od końca samej deski, a od linii zawiasów.

Deski toaletowe produkuje się według różnych projektów i często są tak bardzo dekoracyjne, że zaburza to klasyczne pojęcie długości lub szerokości. Ten ostatni wymiar mierzy się więc zgodnie z rozstawem krawędzi zewnętrznych samej muszli toaletowej.

Materiał też ma ogromne znaczenie

Najwięcej desek toaletowych produkowanych jest z miękkich tworzyw sztucznych. Jednak niestety nie jest to zbyt solidne rozwiązanie. Problem pojawia się już przy czyszczeniu. Deski tego typu są kompletnie nieodporne na środki czystości. Każdy solidniejszy preparat uszkadza strukturę tworzywa, co sprawia, że w krótkim czasie takiej deski sedesowej w ogóle nie da się porządnie umyć.

Spotyka się też deski wykonane z twardszych tworzyw, na przykład z duroplastu. Wówczas są one solidniejsze, ale niestety mniej uniwersalne. Z reguły mają trwałe zawiasy, a czasami pokryto je też powłoką bakteriostatyczną.

Do produkcji desek używa się też drewna. Takie elementy są ładne, trwałe i znacznie cieplejsze w kontakcie ze skórą. Ich podstawową wadą jest jednak to, że bardzo trudno utrzymać je w czystości oraz ustrzec przed bakteriami. Zdecydowanie lepszym wyborem są deski z tak zwanego drewna prasowanego, bo łatwiej zapanować nad ich higieną.

Bardzo modne stały się w ostatnim czasie deski sedesowe wykonane z żywic syntetycznych. W różnych wzorach, kolorach, o niezliczonych stopniach przezroczystości, zdobią one łazienki w wielu domach. Stosunkowo łatwo można utrzymać je w czystości, a ponieważ są trwałe, to z pewnością posłużą wiele lat.

Estetyka najwyższych lotów

Jeśli ktoś od dłuższego czasu nie przyglądał się deskom toaletowym, to z pewnością będzie zaskoczony ilością wzorów, deseni, kolorów oraz materiałów z jakich są one wykonywane. I choć niektórzy wciąż są przyzwyczajeni i nie uznają innych desek niż białe, to te kolorowe egzemplarze robią prawdziwą furorę.

Jak dobrać deskę pod względem estetyki do swojej łazienki? No cóż, ile osób, tyle odpowiedzi. Jednak wydaje się, że deska musi być przede wszystkim dobrana do wystroju całego pomieszczenia.

Jeśli łazienka urządzona jest w kolorystyce niebiesko-białej, to raczej nie montujemy tam czerwonej deski sedesowej, zdecydujmy się na tę białą lub niebieską. Zresztą, stara zasada estetyki mówi, jeśli nie wiesz co wybrać, wybierz rozwiązanie bezpieczne, a w tej sytuacji będzie to z pewnością deska w kolorze białym.