Transport morski szansą dla przedsiębiorstwa

transport morski

Transport morski nie należy teraz do najszybszego typu przejazdu, jednak ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem często z racji na relatywnie niewielkie ceny. Transport produktów drogą morską odbywa się przede wszystkim statkami. Jest mnóstwo różnorodnych modeli statków, jakie są dedykowane do przewozu danych towarów. Okręty tego typu niewątpliwie różnią się od pasażerskich, przeznaczonych do przewożenia ludzi. Szczególnie popularnym oraz wielokrotnie wykorzystywanym statkiem towarowym jest kontenerowiec.

Czym jest transport morski?

Transport morski to wskazanie rodzaju przejazdu wielkich ilości ładunku poprzez statki towarowe. Od czasu lat 60. do przewozu morskiego wykorzystuje się przede wszystkim zbiorniki. Konteneryzacja ułatwiła transport wielkich towarów, obniżyła wydatki składowania produktu i wykorzystanie paliwa, zredukowała wątpliwość przez możliwość namierzenia skrzyni i wyeliminowanie konieczności przeładunku, natomiast również zmniejszyła okres tracony poprzez jednostki w porcie (wcześniej statki spędzały choćby 2/3 własnego życia w portach).

W przewozie morskim największym kłopotem jest okres transportu – transit time. Operacje transportowe trwają zdecydowanie dłużej aniżeli w wypadku przewozu kolejowego lub powietrznego. Pokazowo przewóz ładunku z Dalekiego Wschodu do Europy Centralnej linią powietrzną może zająć od 3 do 8 dni. Przewóz kolejowy z centralnych Chin do Polski od 9 do 14 dni. Przewóz zbiornika morzem z portów na wschodzie Chin do Gdańska/Gdyni może zająć choćby 35 dni.

Zalety transportu morskiego

Ważną wartością transportu morskiego jest oszczędność finansowa. To jeden spośród szczególnie efektywnych środków transportu. Powinny się na niego zdecydować osoby, jakim przede wszystkim zależy na korzyściach finansowych. Inną wartością jest możliwość transportu każdego rodzaju produktu – nie ma w tymże obszarze żadnych ograniczeń. Ogromna ilość sprofilowanych statków stwarza prawie nieskończone możliwości w obszarze zróżnicowania wyboru. Niemniej istotą wartością transportu morskiego jest jego pojemność. Transport morski wiąże się z najmniejszym nakładem jednostkowym przewożonego towaru. Żadne pozostałe wyjście nie gwarantuje tak atrakcyjnej stawki cen, jak w wypadku transportu towarów drogą morską. Co więcej, jedynie owa możliwość zapewnia przewóz ponadgabarytowych towarów w niezwykle umiarkowanych cenach. Drogą morską można także przewieźć niezwykle duże ilości produktów drobnicowych za jednym razem. Oraz tylko należy się liczyć z tymże, iż sam mechanizm przejazdu może trwać zdecydowanie dłużej aniżeli w wypadku transportu powietrznego lub samochodowego, to natomiast żadna spośród przytoczonych możliwości nie jest w stanie zagwarantować nam przewozu tak ogromnych ilości produktów, jak statki lub promy.

Źródło: https://lenmargroup.pl/oferta/transport-morski