Transport ponadgabarytowy dla Twojego biznesu

spedycja

Transport ponadgabarytowy obejmuje ładunki ponadnormatywne, to oznacza takie, jakie eliminują opcję przewozu tradycyjnego. Do przewozu ponadgabarytowego kwalifikują się przedmioty o niestandardowych rozmiarach, natomiast również takie, jaki ciężar wykracza poza tradycyjne zasady.

Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy, nazywany także ponadnormatywnym czy nienormatywnym, znaczy przewóz takich produktów, jakich kształty przewyższają normy wskazane w prawie dla samochodów poruszających się po drogach. Przewóz ponadnormatywny jest zarządzany prawnie, natomiast na transporty nadgabarytowe wymagane są profesjonalne pozwolenia. Otrzymanie pozwolenia zależne jest od dostarczenia odpowiedniego wniosku zawierającego potrzebną specyfikację, w tymże np. ekspertyzy mostowe.

Dokładne planowanie oraz organizacja przewozu

Bez wyjątku każdy przewóz ponadgabarytowy potrzebuje specjalnego podejścia. Na pewno jednym spośród najistotniejszych aspektów takiego przewozu jest mechanizm samego planowania, podczas którego można zrobić projekt całej trasy, wybrać dobry samochód, natomiast również zadbać o potencjalne dobranie infrastruktury transportowej na czas transportu ładunku ponadnormatywnego. Ustaleniem trasy przejazdu powinni zająć się wysoko wyszkoleni specjaliści z branży logistyki, jacy są w stanie przewidzieć przewóz w odpowiedni oraz najwygodniejszy sposób z uwzględnieniem odpowiednich zasad zawartych działających przepisach o ruchu drogowym.

Transpot ponadgabarytowy potrzebuje stosownych zezwoleń

Przewóz ponadgabarytowy to nie jedynie wybór dobrego samochodu oraz zaplanowanie odpowiedniej trasy, lecz również zadbanie o odpowiednią specyfikację oraz zezwolenia. Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2011 roku wyraźnie określa warunki przewozu ponadgabarytowego. Od tego momentu charakteryzuje się siedem klasie zezwoleń wydawanych choćby na dwa lata. Pozwolenie na przewóz ponadgabarytowy jest potrzebnym dokumentem upoważniającym do tego, by przewozić po drogach miejskich towary o nietypowych rozmiarach.

Ładunki ponadgabarytowe

Ładunki ponadgabarytowe muszą realizować choćby jedno spośród czterech standardowych założeń. Po pierwsze, za tego typu produkty uznaje się takie, jakie gabarytami występują poza tradycyjne zestawy samochodowe – ich ciężar jest znacznie większy aniżeli 25 t, natomiast wymiary przewyższają 16 m długości, 2,5 m szerokości oraz 4 m wielkości. Poprzez to trudny jest ich transport na zwykłych ciężarówkach. Po drugie, ładunki ponadgabarytowe to owe, jakich długość wynosi choćby 60 m, tak jak w wypadku stosowanych w budownictwie przęseł lub fundamentów.