Trawnik z rolki: dlaczego powinieneś postawić na niego na wiosnę?

Trawnik z rolki: dlaczego powinieneś postawić na niego na wiosnę?

Zima powoli ustępuje pola wiośnie – pierwsze ciepłe promienie słońca już niedługo będą zachęcać do długich spacerów i spędzania większej ilości czasu na powietrzu. Jeżeli stan Twojego trawnika nie zachwyca po zimie, postaw na szybkie i proste rozwiązanie: trawnik z rolki.

Trawa z rolki – podejście pierwsze

Ułożenie tego typu trawy jest bardzo proste i bez problemu można to zrobić samemu. Niektórzy przyrównują rozłożenie trawnika w rolce do rozłożeniu dywanu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to ostrożność i zwracanie uwagi na szczeliny między rolkami (inaczej powstaną nieestetyczne przerwy). Rolki układa się naprzemiennie. Po rozłożeniu rolek i podlaniu trawy można od razu cieszyć się przepiękną trawą w ogródku. Nie trzeba już czekać kilka tygodni na zielony dywan: wspaniały efekt można osiągnąć już w kilka godzin.

Trawniki z rolki wysiewa się ze specjalnie wyselekcjonowanej mieszanki wysokogatunkowych nasion – mówi specjalista od trawników z Grassland Farms. – Dzięki temu klienci mogą cieszyć się piękną, zieloną i równą trawą praktycznie od razu po rozłożeniu. Co ważne, trawę z rolki można zakładać zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią – jest ona wytrzymała na różne warunki pogodowe i łatwo się przyjmuje.

Jak uprawiać trawę z rolki?

Trawa w rolkach nie różni się pod względem pielęgnacji od tradycyjnej trawy z wysiewu. Powinno się ją kosić regularnie (w okresie od marca do listopada raz w tygodniu), regularnie nawozić (3-4 razy w roku), a także dbać o jakość nawozu ze względu na porę roku. Należy o tym pamiętać, ponieważ korzenie trawy rosną długo po tym, gdy zielona część już przestanie – odpowiedni nawóz pomoże więc trawie przetrwać zimę.

Należy pamiętać, że mimo iż trawa z rolki może być używana bardzo szybko po rozłożeniu, to najlepiej będzie dać jej odpocząć przez kilka dni – mówi ekspert z Grassland Farms. – Po ukorzenieniu się darni (w tym czasie należy ją intensywnie podlewać), czyli po jakichś 10 dniach, powinno się wykonać pierwsze koszenie.

Trawa może być w pełni użytkowana po około 4 tygodniach od położenia. Wcześniej oczywiście można po niej chodzić, jednak zbyt intensywne eksploatowanie już kilka dni po rozłożeniu trawnika nie będzie dobrym pomysłem. Po miesiącu trawa może być użytkowana i pielęgnowana dokładnie tak samo, jak zwykły trawnik z wysiewu.

Trawa z rolki – jak pielęgnować?

trawa

W okresie od marca do listopada powinno się kosić trawnik regularnie, mniej więcej raz w tygodniu. Optymalne nawadnianie tego typu trawników powinno być bardziej obfite, ale rzadsze – mniej więcej raz, dwa razy w tygodniu. Dobrze jest podlewać trawę wczesnym rankiem, a nie wieczorem: pomaga to chronić trawę przed różnymi chorobami grzybowymi.

Nie należy zapominać o tym, że podczas upalnego lata trawa z rolki może mocno parować i zaleca się podlewanie jej nawet w ilości 20 litrów wody na m2. Warto również uzupełniać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jak koszenie czy podlewanie, o wiosenną i jesienną wertykulację – zapobiega się dzięki temu pojawieniu się tak zwanego filcu. Dodatkowo raz w roku konieczne jest napowietrzenie podłoża przy pomocy aeracji.

Trawnik z rolki – czy warto?

Zdecydowanie tak: zalety trawników z rolki są niepodważalne. Montuje się je szybko i prosto, a w zamian otrzymuje się natychmiastowy efekt równego, idealnie zielonego trawnika.. Oprócz tego pielęgnacja takiej trawy nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ po ukorzenieniu się należy dbać o nią w ten sam sposób, co o zwykłą trawę z wysiewu.

Dzięki trawie z rolki oszczędza się przede wszystkim czas i nerwy, a ogród wygląda pięknie nawet po srogiej zimie, która siała spustoszenie wśród roślinności przez kilka miesięcy. Jeśli więc zależy nam na szybkim uzyskaniu pięknego, równego trawnika, zdecydowanie warto rozważyć trawę z rolki!