Tynki, tapety, panele czy płytki – jak wykończyć ściany w domu?

ściana

Do wykończenia ścian w domu wykorzystać można wiele typów materiałów. Jakie z nich stosuje się dzisiaj najczęściej w domach jednorodzinnych?

Tynki

Najczęściej odpowiedzią na pytanie, jak i czym wykonczyc sciany wewnetrzne, jest wykonanie tynku. Tynki służą jako wykończenie ścian i mogą być używane do nakładania na nie innych materiałów.

Obecnie w domach najczęściej używane są tynki gipsowe, które zapewniają gładką i estetyczną nawierzchnię. W wilgotnych pomieszczeniach stosuje się też tynki wapienno-cementowe.

Także jako wykończenie ścian zewnętrznych wykorzystać można tynki dekoracyjne, na przykład mogą one wyglądać jak beton, marmur albo drobna mozaika.

Płyty gipsowo-kartonowe

Gdy konieczne jest szybkie wykończenie ścian, wykorzystać można płyty gipsowo-kartonowe. Takie płyty używane są często jako pokrycie ścian w domach o konstrukcji szkieletowej, ale także mogą sprawdzić się w domach murowanych.

Tapety

Jako dekoracyjne pokrycie ścian domu jednorodzinnego wykorzystać można tapety. Zaliczane są do nich różne typy materiałów, na przykład tapety winylowe odporne na wilgoć i czyszczenie, tradycyjne tapety papierowe, wytrzymałe tapety z włókna szklanego.

Panele ścienne

Popularnym sposobem na wykończenie ścian zewnętrznych są również panele ścienne. Można wtedy uwzględnić projekt domu przy ich wyborze, ponieważ nadają się one do różnych aranżacji.

W nowoczesnych wnętrzach często używane są panele z lameli, panele tapicerowane z aksamitu albo pluszu czy panele 3D. We wnętrzach tradycyjnych wykorzystać można z kolei panele drewnopodobne albo boazerię drewnianą.

Sztukaterie

Modnym sposobem na wykończenie wnętrza są również sztukaterie na ścianach. Najczęściej wykorzystuje się białe sztukaterie tworzące dekoracyjne wzory w klasycznym stylu. Ciekawie prezentują się one też w nowoczesnych aranżacjach.

Okładzina kamienna

Efektowna okładzina z kamienia będzie mogła nadać wnętrzu ekskluzywny wygląd. Świetnie wygląda ona jako wykończenie jednej ze ścian.

Cegła

W loftowych aranżacjach często wykorzystuje się z kolei cegłę lub płytki ceglane, które pozwalają na stworzenie wnętrza o industrialnym, przemysłowym charakterze.

Płytki ceramiczne

W wilgotnych pomieszczeniach wykorzystuje się natomiast płytki ceramiczne ścienne. Używane są one głównie w łazienkach, a także w kuchniach przy blacie. Różne wzory i kolory płytek pozwalają na dopasowanie ich do wielu stylów wnętrza.