Jak układać kostkę brukową?

remont

Mogłoby się wydawać, że ułożenie kostki brukowej nie jest skomplikowanym zadaniem. Nie jest to prawdą. Jeśli nie zrobimy tego solidnie, to efekty naszej pracy bardzo szybko zostaną zniszczone. Układanie kostki brukowej wymaga przede wszystkim starannego przygotowania podłoża. Podczas wykonywania tego typu prac niezbędna jest cierpliwość i dokładność. Od czego zacząć?

Wybór odpowiednich materiałów

W pierwsze kolejności musimy przede wszystkim zakupić niezbędne materiały. Na rynku znajdziemy ogromny wybór kostek brukowych, dzięki czemu bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego. Należy jednak pamiętać, aby podczas zakupu nie kierować się wyłącznie niską ceną. Najważniejsza jest wysoka jakość wyrobu, gdyż to właśnie ona decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać się zamierzony efekt.

Wykonanie podbudowy

Przed rozpoczęciem układania kostki brukowej należy przygotować podłoże. Jest to niezwykle istotny etap, gdyż źle wykonana podbudowa może powodować np. zapadanie się kostki w przyszłości. To właśnie stan podbudowy przekłada się na żywotność całej nawierzchni. Eksperci z http://malbud.waw.pl/ zaznaczają, że ważne jest również to, aby dobrać właściwą grubość podbudowy. W przypadku standardowych terenów wystarczająca będzie cienka warstwa. Zupełnie inaczej jest, jeśli teren jest podmokłym.Tutaj podbudowa musi być gruba i solidna. Niezależnie od terenu należy wykonać kilkucentymetrową podsypkę z piasku.

Układanie kostki brukowej

Prace zwykle zaczyna się od krawężników, które zabezpieczają obszar, gdzie zostanie ułożona kostka. Samo ułożenie kostki nie jest skomplikowanym zadaniem. Ważne jest, aby układać ją dość luźno. Styl ułożenia zależy wyłącznie od naszych upodobań. Warto wiedzieć, że kostka brukowa ułożona w poprzek do kierunku jazdy zmniejsza hałas generowany przez przejeżdżające samochody. Podobny efekt możemy uzyskać, jeśli zastosujemy kostki o różnych wielkościach. Optymalna ilość stosowanych rozmiarów wynosi od trzech do pięciu.

Wykonanie spoin

Spoiny między kostką brukową pełnią bardzo ważną rolę. Decydują one o stabilności całej nawierzchni. Muszą być one dokładnie wypełnione piaskiem. Źle wykonane spoiny sprawiają, że mamy wrażenie, że kostka rusza się podczas chodzenia.
Spoiny powinny mieć szerokość około 5 mm. Często spotykanym błędem jest zastosowanie zbyt małej grubości. Jest to bardzo groźna sytuacja, która może doprowadzić nawet do pękania kostki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ciasno ułożona kostka jest w szczególności narażona na przeciążenia. Proces spoinowania musi więc zostać przeprowadzony bardzo sumiennie.