Meble do pokojów dziecięcych są zazwyczaj drogie, dlatego ich zmiana co kilka lat może być trudna dla portfeli rodziców.
Meble funkcyjne
Warto pomyśleć o meblach, które można będzie po niewielkich przeróbkach zastosować także i później. Jeśli chodzi o łóżeczko to warto zakupić takie z regulacją jego wysokości, w większym niż standardowo rozmiarze i koniecznie z wyjmowanymi przednimi szczebelkami. Będzie wtedy spełniał funkcję małego tapczaniku, który posłuży jeszcze 2-3 lat. Pod tradycyjnym łóżkiem stojącym na nogach zastosowanie znajdą funkcjonalne pudła na kółkach na zabawki i inne drobiazgi. Wykorzystamy przestrzeń, a także wprowadzimy ład.
Wiele mebli dla dzieci ma swoją kontynuację w dalszych kolekcjach, dlatego też łatwiej dobrać potem pozostałe, potrzebne elementy. Sprzętem jaki będzie służył przez lata będzie biurko na regulowanymi nóżkami i pochyłem blatu, zależnie od potrzeb. Te powinno mieć co najmniej 120 cm. Wygodne krzesło jest także ważne. Powinno mieć oczywiście regulację wysokości i oparcia, co umożliwi dopasowanie go do wzrostu dziecka. Nad biurkiem powinno znaleźć się miejsce na półki. Gdzie poustawiane będą zabawki, kredki, a z czasem podręczniki i inne książki.
Bezpieczny pokój dla dziecka
Urządzając pokój dziecięcy musimy pamiętać, że musi on być tak zaaranżowany, aby był bezpieczny. W tym celu pomaluj ściany zmywalnymi farbami, z których nie będą uwalniały się szkodliwe dla zdrowia substancje. Jeśli chodzi o tapety, decyduj się na gładkie oraz zmywalne. Tapety z wypukłą fakturą będą zatrzymywać kurz, co może zwiększyć ryzyko alergii. W tym samym celu dywan w pokoju dziecięcym powinien być z krótkim włosiem, albo z włókien mających substancje antyalergiczne.
Dodatki
Wiele zabawy każdemu dziecku na pewno sprawi hamak. Najlepiej zawiesić go w najmniej używanym rogu pokoju. Bez względu na wiek sprawdzą się miękkie i kolorowe poduchy. Można po nich skakać, a jednocześnie to przytulny element wystroju. Sprawdzą się też miękkie siedziska, nie mające stelaża i dopasowujące się kształtami. Dziecko będzie mogło bawić się na ich z rówieśnikami, albo rodzeństwem. Jeśli jest miejsce pod łóżkiem to podczas nieużywania ich, można je tam schować.
Co na podłogę?
W pokoju małego dziecka funkcjonalne są bawełniane dywaniki, które łatwo można wyprać. Pod spód najlepszym rozwiązaniem będą panele laminowane lub korek. Wykładzina korkowa jest szczególnie ciepła, a dodatkowo niweluje hałasy. Miękka podłoga pozwala na swobodną zabawę. Panele są głównie polecane do pokoju dziecka z alergią. Wykładzina elastyczna będzie dobra do pokoju nastolatka – tutaj do wyboru mnóstwo kolorowych wzorów, które można dopasować do płci oraz charakteru.
Dekoracja okna w pokoju dziecka
W pokoju dziecięcym nie polecamy ciężkich zasłon, gdyż gromadzi się w nich zbyt wiele kurzu. Właściwsze będą te wykonane z bawełny. Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są rolety np. typu dzień i noc.
Oświetlenie w dziecięcym pokoju
Kiedy urządzamy pokój nie zapominajmy, aby zapewnić w nim różnego typu źródła światła np. lampa sufitowa, rozproszone lampki przy suficie oraz punktowe oświetlenie. Większość dzieci boi się spać w ciemności, dlatego pomyślmy o nocnej lampce ledowej nad łóżkiem. Nie będzie ona zaburzała jego snu, a jednocześnie lekko oświetli wnętrze pokoju.
Artykuł powstał przy współpracy pracowni Ejsmont, sprawdź nasze projekty wnętrz oraz zapoznaj się z usługą kompleksowego wykończenia wnętrz.