Wady i zalety domów parterowych i piętrowych

dom

Własny dom to marzenie każdego z nas. Dom jest symbolem bezpieczeństwa, stabilizacji życiowej, rodziny, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie domu swoich marzeń. Każdy z nas jednak staje przed niezwykle ważną decyzją związaną z budową, trzeba zdecydować czy budujemy dom parterowy czy piętrowy?

Zalety domów parterowych

Domy parterowe mają wiele zalet, to właśnie dzięki nim ludzie tak często się na nie decydują. Domy te mają przede wszystkim bardzo kameralny charakter. Dom parterowy jest propozycją dla osób, które nie planują dużej rodziny i które cenią sobie przytulność i kameralność takich niewielkich powierzchni użytkowych. Domy o charakterze parterowym, są bardzo ładne i urocze. Mają nowoczesny charakter, idealnie więc pasują do nowoczesnych standardów i oczekiwań naszego społeczeństwa. Domy te generują niskie rachunki, można więc sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, prąd czy wodę. Jeśli ktoś się zastanawia, jaki dom łatwiej ogrzać parterowy czy piętrowy, to odpowiedź na tą wątpliwość jest jednoznaczna, to zdecydowanie dom parterowy jest tańszy i szybszy w ogrzewaniu.

Jakie zalety mają domy piętrowe?

Nie tylko domy parterowe mają liczne zalety, również i domy piętrowe je mają. Dom piętrowy to przede wszystkim ogromna powierzchnia mieszkalna, gdzie pomieści się duża rodzina, także z domowymi zwierzakami. Domy piętrowe zwykle nie zajmują dużo miejsca na działce, gdyż na jednym poziomie może się znajdować tylko kilka pomieszczeń. Każda rodzina, która chce zapewnić każdemu domownikowi osobny pokój, powinna się zdecydować na dom piętrowy. Co więcej taki dom można z czasem jeszcze bardziej rozbudować, dodać kolejne piętro czy zrobić przybudówkę. Takie domy są przeznaczone dla osób, które planują dużą rodzinę, chcą mieć dużo miejsca do wypoczynku i do zabawy.

Dom parterowy czy piętrowy koszty

Wspominając o zaletach, należy też wspomnieć o wadach domów parterowych i domów piętrowych. Na pewno wadą domów piętrowych, jest wysoki koszt ich utrzymania. Czym większa powierzchnia mieszkalna, tym więcej prądu się marnuje, tym więcej środków trzeba poświęcić na jego ogrzewanie. Z kolei domy parterowe są dosyć ciasne i chociaż są tanie w utrzymaniu, to jednak są stworzone z myślą o małych rodzinach, składających się z dwóch – trzech osób. Większa liczba osób w takim domu, będzie odczuwała dyskomfort przy najbardziej prozaicznych codziennych czynnościach.

Dom parterowy czy z poddaszem który tańszy w budowie?

Każdy, kto decyduje się na budowę wymarzonego domu, ma na ten cel przeznaczony jakiś określony budżet. Chcąc wybudować tanio i szybko, można się zdecydować na dom parterowy. Mały dom to mniejsza ilość materiałów budowlanych potrzebnych do jego powstania. To także krótszy czas budowy i mniej pracowników potrzebnych do budowy. Można więc w ten sposób ograniczyć koszty związane z budową domu. Z kolei dom, który docelowo ma posiadać poddasze użytkowe lub ma być domem piętrowym, będzie o wiele droższy w budowie, bo więcej materiałów budowlanych się na niego zużyje. Nie jest to jednak zasadą, bo można wybudować dom parterowy z najlepszej jakości materiałów budowlanych i zapłacić za niego krocie, można też wybudować dom piętrowy przy użyciu średniej jakości materiałów budowlanych, ograniczyć się przy jego urządzaniu i nie ponieść przy tym zbyt wygórowanych kosztów.

Warto konkretnie przemyśleć decyzję o tym, jaki dom wybudować. Zarówno domy parterowe jak i domy piętrowe mają swoje liczne zalety, ale nie brakuje im też i wad. Warto się im dobrze przyjrzeć i wybrać propozycję najbardziej dla siebie korzystną.