Wady i zalety ogrzewania na ekogroszek

węgiel

Nasze domy potrzebują ogrzewania mniej więcej przez pół roku, dlatego warto dobrze sie zastanowić nad piecem oraz opałem, którym będziemy ogrzewali nasz dom.

Ogrzewanie na eko groszek to stosunkowo popularny sposób na utrzymanie ciepła w naszych domach. Takie rozwiązanie ma zarówno wady i zalety, dlatego warto je wziąć pod uwagę zanim wybierzemy ten sposób ogrzewania domu.

Zalety pieca na węgiel

Eko groszek jest stosunkowo tani i palenie nim w piecu jest ekonomiczniejsze niż ogrzewanie domu energią elektryczną, olejem czy gazem. Oprócz tego, że sam opał jest tańszy to również piec czy instalacja wychodzi dużo taniej niż te przeznaczone do innych rodzajów ogrzewania. Właściwie jest to jedyna zaleta takiego rozwiązania. Dlatego coraz częściej interesujemy się innymi metodami ogrzewania domów, aby efektywniej spędzać czas niż na paleniu w piecu.

Należy jednak pamiętać, że efektywne spalanie węgla czy ekogroszku pozwoli utrzymać ciepło i pieniądze w portfelu. W ostatnich latach pogoda w naszym rejonie sprawia, że musimy wcześniej rozpoczynać sezon grzewczy i później go kończyć. Dlatego warto szukać oszczędności na ogrzewaniu.

Wybierając eko groszek czy inny węgiel należy zwrócić uwagę na jego jakość. Te najtańsze dostępne na rynku zazwyczaj odznaczają się większym zużyciem, a co za tym idzie więcej opału będziemy zmuszeni kupić.

Wady ogrzewania na ekogroszek

Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie domu węglem to koniecznie musimy mieć sporą kotłownię. Koniecznie też potrzebujemy miejsca, w którym będziemy składowali węgiel, a później trzeba go przenosić do pieca. Dlatego jeśli mamy niewielki domek i mało miejsca, to jest to duże utrudnienie. Dodatkowo musimy mieć coś do rozpalania w piecu, gdyż sam ekogroszek nie wystarczy.

Największą wadą palenia piecem na eko groszek jest bałagan z tym związany. W kotłowni często na podłodze jest pył, popiół i resztki sadzy. Jeśli mamy piec z podajnikiem to musimy raz na kilka dni iść do niego dołożyć węgla i raz na kilka dni czyścić piec i usuwać popiół. Jeśli piec jest mniejszy to konieczne jest częstsze doglądanie go i pilnowanie.

Jeśli palimy w piecu węglem to dochodzi do tego emisja szkodliwych spalin, co w ostatnim czasie jest ważnym tematem. Dlatego jeżeli mamy na względzie aspekty ekologiczne to węgiel nie jest najlepszym rozwiązaniem.