Wszystko co warto wiedzieć o kostce brukowej

bruk

Od wielu lat kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jako produkt nawierzchniowy jest niezwykle atrakcyjny dla wielu klientów. Podstawowe argumenty, które przodują przy wyborze kostki to przede wszystkim niższy koszt zakupu w porównaniu do kamienia i klinkieru, czy też łatwość ułożenia.

Materiały wykorzystywane do produkcji kostki brukowej

Zanim wybierze się ten rodzaj nawierzchni, warto byłoby wiedzieć jakie materiały składają się na produkt końcowy. W skład wchodzą różne rodzaje kruszywa, pigmenty oraz dodatki mineralno-chemiczne. Oprócz tych elementów wykorzystywana jest również mieszanka dobrej jakości betonu wibroprasowanego. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się proces zagęszczenia mieszanki betonowej, która w rezultacie daje odpowiednią szczelność. Najczęściej kostka produkowana jest z jednej lub dwóch warstw betonu. Co różni te dwie metody ? Podwójna warstwa tworzy sferę konstrukcyjną, czyli spełniającą wszelkie wymogi techniczne oraz fakturową. Pozostaje również kwestia kształtu. Dzięki technologii obecnie możemy wybierać pomiędzy kostką kwadratową, prostokątną, a także w postaci wielokąta. Zwolennicy niestandardowych rozwiązań z pewnością będą zadowoleni.

Wybór kostki pod nawierzchnię

Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej oprócz tego, że wygląda bardzo estetycznie, jest trwała. Ułożona w sposób prawidłowy może służyć przez bardzo długi okres i nie straszne jej będą czynniki atmosferyczne. Istotne znaczenie ma miejsce, gdzie kostka ma znaleźć swoje miejsce. Na terenie, gdzie nie będzie ruchu można śmiało ułożyć materiał o grubości 4 cm. Z kolei miejsce, po którym będziemy chodzić np. ścieżki w ogrodzie, czy taras warto wyłożyć kostką o grubości 6 cm. Nawierzchnia pod samochód i taka, która będzie eksploatowana w sposób ciągły, wymaga przynajmniej 10 cm warstwy. Dla mniejszych grubości ciągłe użytkowanie oznacza niestety dużo szybsze zużycie. Tyle informacji, jeżeli chodzi o sprawy parametrów.

Kolejnym krokiem jest wybór koloru, czy też dodatkowych estetycznych fragmentów. Kolorowa kostka używana jest dla urozmaicania i tworzenia wzorów, które dodają charakteru kompozycji. Oprócz tego, dzięki innej barwie łatwo zaznaczyć jest granicę ścieżki. Wśród i tak dużego wyboru, jaki oferują producenci, możemy spotkać kostkę postarzaną w stylu rustykalnym. Jest to nowość, która wpasowuje się w panujące obecnie trendy. Kolejną nowością jest kostka brukowa z wbudowaną lampą solarną. Brzmi to dość niecodziennie, ale jej przeznaczenie jest uzasadnione. Umiejscowienie jej na krawędziach może wskazać prawidłowy kierunek poruszania się do budynku lub innych obiektów. Takie rozwiązania to dobra alternatywa dla osób lubiących przeróżne nowości na rynku materiałów budowlanych.

Impregnacja i czyszczenie kostki brukowej

Świeżo ułożona kostka w piękny sposób ozdabia taras i podjazd. Niestety tak jak dbamy o ogród, porządek w domu, również podjazd po jakimś czasie użytkowania staje się zaniedbany. Nawierzchnia wymaga takiej samej pielęgnacji. Czyszczenie nie wymaga skomplikowanych narzędzi i drogich preparatów. Do umycia można śmiało użyć zwykłej myjki ciśnieniowej. Dla zwiększenia efektywności i samej wygody warto kupić przystawkę rotacyjną. Problematyczne są chwasty wyrastające pomiędzy kostkami. Należy je regularnie wycinać i uzupełniać ubytki piasku w szczelinach. Jeżeli nie chcemy walczyć z nimi co jakiś czas, można użyć preparatów, które aplikuje się miejscowo na liście bez naruszania kostki brukowej, a korzeń rośliny szybko ulega wysuszeniu.

Kwestia impregnacji pozostaje indywidualna. Nie zaleca się zabezpieczania terenów, gdzie poruszają się auta z tego względu, że impregnat szybko straci na wartości i zetrze się z powierzchni. Jednak mimo to dużo osób wykonuje zabiegi, które mają zapobiec zabrudzeniom np. olejem i innymi płynami. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o tarasy. Tutaj impregnat efektywnie zabezpiecza kostkę przed napojami, tłuszczami i innymi barwnikami. Zaniechanie tego kroku spowoduje, że usunięcie plam i przebarwień stanie się trudne lub niemożliwe.