Węglik spiekany jest cennym surowcem chętnie skupowanym przez firmy zajmujące się recyklingiem. Nie zawsze jednak przedsiębiorcy, którzy posiadają maszyny przemysłowe czy te przeznaczone do obróbki skrawaniem mają świadomość, że składowanie zużytego węglika spiekanego może przynieść dodatkowe korzyści finansowe i to dość spore.
Węglik spiekany – co warto o nim wiedzieć?
Taki materiał znajduje się na różnego rodzaju wiertłach, nożach służących do obróbki czy frezach. Jeśli będą intensywnie eksploatowane, muszą być systematycznie wymieniane, a co za tym idzie, miesięcznie można uzbierać dużą ilość takich zużytych akcesoriów. Zamiast wyrzucać takie elementy tnące czy oddawać na wysypisko za darmo, warto sprzedać je do skupu i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy, a takie części od maszyn do tanich nie należą. W praktyce jednak mało który przedsiębiorca kusi się na taki szybki zarobek, a szkoda, bo nie dość, że to czysty zysk to jeszcze ma duży wpływ na środowisko naturalne.
Gdzie można znaleźć ten surowiec?
Wbrew pozorom węglik spiekany wcale nie jest rzadkim surowcem, choć czasem trudno jest go pozyskać. Z racji swoich właściwości bardzo chętnie wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, samochodowym czy wydobywczym. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż węglik dzieli się na gatunki, i od jego jakości zależeć będzie, jaką stawkę zaproponuje skup.
Ile można zarobić na węgliku?
Wszystko zależy, jaka jego ilość będzie sprzedawana oraz w jakiej postaci będzie. Za czysty węglik spiekany można otrzymać kilkadziesiąt złotych za kilogram, jeśli będzie posiadał domieszkę innych surowców, cena niestety będzie o wiele mniejsza. Nie oznacza to, jednak że taki biznes nie będzie wart zainteresowania. Należy jednak pamiętać, że nie każdy skup przyjmuje węgliki z domieszkami niklu czy miedzi. Wcześniej należy dokładnie o to dopytać.
Opłaca się czy nie?
Na to pytanie każdy zainteresowany musi sam sobie odpowiedzieć. Owszem, mając kilka kilogramów węglika z domieszkami innych surowców, na pewno nie uda się zarobić na nim kokosów, jeśli jednak narzędzia tnące są użytkowane systematycznie, to ilość tego cennego surowca może wygenerować pokaźną sumę. Składowanie węglika nie jest ani trudne, ani czasochłonne, a dodatkowo firma zajmująca się skupem może zapewnić transport, więc tym bardziej gra jest warta świeczki. Nie tylko sam węglik ma wysoką wartość, bo przemysł może wygenerować też złom z platyny, miedzi czy nawet złota a takie metale szlachetne są również chętnie przyjmowane przez skupy i to za atrakcyjną cenę.
Skupy węglika – gdzie je znaleźć?
Firm zajmujących się skupem metali szlachetnych, jak i węglika spiekanego nie brakuje. Warto jednak wybierać rzetelne i sprawdzone skupy takie jak zlomskup.eu, gdzie można liczyć i na uczciwość, fachową obsługę oraz zawsze najlepsze ceny. Owszem, węglik spiekany nie jest łatwo odzyskać, jednak jeśli skup posiada specjalną aparaturę, na pewno uda się na nim zarobić.