Wentylacja mechaniczna – potrzebna czy nie?

wentylacja

Cyrkulacja powietrza ma ogromne znaczenie w przypadku pomieszczeń. Domy i mieszkania stanowią zamknięte przestrzenie, w których wentylacja odgrywa znaczącą rolę. Dzięki niej mamy stały dostęp do czystego, świeżego powietrza wolnego od alergenów. Jeszcze lepiej jest, gdy możemy czerpać z tego inne korzyści i kontrolować działanie systemu. Z tych powodów wentylacja mechaniczna stała się obowiązkowa w każdym domu czy mieszkaniu.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

To jeden z najnowocześniejszych sposobów na zapewnienie cyrkulacji powietrza w zamkniętej przestrzeni. Oprócz oczyszczania powietrza, wyposażona w rekuperator wentylacja, odzyskuje ciepło w wywiewanego powietrza. W cyklach, które możemy kontrolować, dostarczana jest odpowiednia ilość świeżego powietrza. Nie występuje tu konieczność, jak w przypadku modelu grawitacyjnego, otwarcia okien czy odpowiednich warunków atmosferycznych. Jest ona dość sporą inwestycją, która jednak zwróci się w postaci oszczędności w ogrzewaniu. Warto wspomnieć, że w niektórych europejskich krajach, takich np. jak Niemcy, wentylacja mechaniczna, jest obowiązkowa, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.

Zalety wentylacji mechanicznej

Mimo stosunkowo wysokich kosztów montażu, ma ona sporo zalet, które przyniosą nam jak i innym domownikom, szereg korzyści. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • stała kontrola zachodzącej wymiany powietrza.
  • niezależność od warunków atmosferycznych, co jest niemożliwe w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
  • zlikwiduje problem zaparowanych luster np. podczas kąpieli, a także zniweluje zapach aromatycznych przypraw podczas gotowania, dzięki intensywnemu wietrzeniu pomieszczenia.
  • powietrze trafiające do pomieszczeń jest filtrowane, dzięki czemu zanieczyszczenia i alergeny nie dostają się wraz z nim do wnętrza.
  • mimo instalacji wentylacji mechanicznej, nadal możemy zamontować w domu wymarzony kominek.
  • systemy wyposażone w rekuperator, redukują koszty ogrzewania, poprzez odzyskiwanie ciepła z powietrza.
  • nie wymaga otwierania okien, co może być uciążliwe szczególnie zimą.

Wady wentylacji mechanicznej

Jak każde urządzenie, system czy produkt, nie da się uniknąć wad. Jest ich stosunkowo niewiele, a w obliczu wszystkich zalet, są naprawdę małym problemem. Do najpoważniejszych wad możemy zaliczyć:

  • konieczność serwisowania, najlepiej by robiła to firma, która wcześniej ją montowała.
  • sprawne działanie, zapewni jej wymiana filtrów, jest to niewielki, aczkolwiek dodatkowy koszt.
  • mechanizmy, jak każde inne mogą ulec uszkodzeniu.
  • nie będzie ona działa podczas przerw w dostawie prądu.

Należy zdać sobie sprawę, że brak skutecznej wentylacji drastycznie pogarsza nasze samopoczucie. Wentylacja grawitacyjna, niestety nie nadąża za współczesnym budownictwem, a wentylacja mechaniczna stanowi doskonałą alternatywę. Dzięki niej, nie tylko możemy kontrolować przepływ powietrza, a także realnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Jest to opłacalna inwestycja, która znacznie przyczyni się do zwiększenia komfortu życia domowników.