Windy przemysłowe – dwusłupowe i czterosłupowe. Co warto o nich wiedzieć?

windy

Linie transportowe składają się z wielu urządzeń, dzięki którym możliwy jest bezobsługowy, w pełni zautomatyzowany transport wewnętrzny towarów, surowców, półproduktów etc. Takie rozwiązania stosuje się na zapleczach magazynowych, w zakładach produkcyjnych, wydobywczych, w sortowniach i w wielu innych działach przemysłu. Przykładem urządzeń wykorzystywanych na potrzeby transportu wewnętrznego są windy przemysłowe, zarówno dwusłupowe, jak i czterosłupowe. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Czym są windy przemysłowe?

Windy przemysłowe to urządzenia służące do transportowania towarów w kierunku góra-dół. Konstrukcyjnie są przystosowane do przenoszenia różnego rodzaju ładunków wykorzystywanych do celów produkcyjnych – na przykład surowców.

Windy mają bardzo szerokie zastosowanie w technologiach transportu wewnętrznego. Stosuje się je w magazynach, w halach produkcyjnych czy w sortowniach, czyli wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie przenośników pozwalających na transportowanie towarów pomiędzy kondygnacjami czy podnoszenie ich na znaczne wysokości.

To warto wiedzieć

Windy dwusłupowe i czterosłupowe różnią się liczbą punktów podparcia/montażu, dlatego stosuje się je zależnie od przewidywanej masy ładunku, ale też sposobu i miejsca zabudowy.

Szybki i bezpieczny transport towarów

Podstawowym celem stosowania wind przemysłowych jest odciążenie pracowników, jak również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu. Współczesne windy dwusłupowe i czterosłupowe są wyposażone w szereg rozwiązań minimalizujących lub wręcz wykluczających ryzyko wypadku – na przykład systemy ogrodzeniowe, gdzie po otwarciu drzwi winda automatycznie się zatrzymuje, czy mechanizm blokujący na pozycji, który uniemożliwia zmianę położenia platformy w momencie załadunku i rozładunku towarów.

Ciekawym i pożądanym rozwiązaniem stosowanym w windach przemysłowych jest otwarty mechanizm podnoszenia. Pozwala on na szybkie zweryfikowanie stanu technicznego urządzenia i – w razie potrzeby – przeprowadzenie niezbędnych napraw.

Czym się kierować przy wyborze wind przemysłowych na potrzeby swojego zakładu?

Najważniejszą kwestią zawsze jest perfekcyjne dopasowanie wind przemysłowych do konkretnego zakładu. Wszystko zaczyna się na etapie projektu, który musi uwzględniać zarówno specyfikę miejsca montażu, jak i dostępne instalacje, rodzaj przenoszonych ładunków oraz bezpieczeństwo pracowników obsługujących windę.

Windy przemysłowe dzielą się nie tylko na dwusłupowe i czterosłupowe. W tej kategorii urządzeń znajdziemy również windy z napędami elektrycznymi połączonymi z falownikami, windy z różnymi systemami pozycjonowania (m.in. czujniki zbliżeniowe, szyny kodowe, system laserowego pomiaru odległości) czy z układem napędowym umieszczonym w dowolnym miejscu na słupach (tzw. windy plecakowe).

Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być skontaktowanie się z rekomendowanym producentem wind, który zapewni fachowe doradztwo techniczne, przeanalizuje potrzeby klienta i na tej podstawie zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Którego producenta wind przemysłowych wybrać?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj windy przemysłowej ostatecznie się zdecydujesz, postaw na wysoką jakość wykonania. Windy przemysłowe są bardzo intensywnie eksploatowane, co oczywiście zwiększa ryzyko awarii i kłopotliwego przestoju. Chcąc zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich problemów, zainwestuj w urządzenie dobrej klasy, od sprawdzonego, renomowanego producenta.

Jednym z najbardziej polecanych producentów wind przemysłowych jest PROMUS Katowice. Polska spółka dostarcza specjalistyczne rozwiązania w dziedzinie technologii transportu wewnętrznego na potrzeby przemysłu, realizując nawet najbardziej zaawansowane projekty m.in. dla klientów z sektora automotiv.

O windach przemysłowych i ich zastosowaniu w systemach transportu wewnętrznego czytaj też w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/windy-przemyslowe-dwuslupowe-i-czteroslupowe-producent-dlaczego-warto-postawic-na-promus-katowice/.