Wkład kominkowy stalowy i żeliwny – czym się różnią?

kominek

Wkłady kominkowe są sercem współczesnych kominków, które w zasadzie całkowicie zastąpiły otwarte paleniska. Dwa podstawowe materiały, z których wykonuje się korpusy wkładów to stal i żeliwo. Jakie są różnice pomiędzy tymi korpusami?

Od żeliwa do stali

Wkłady żeliwne na polskim rynku znane są od co najmniej kilkudziesięciu lat. Były to pierwsze, najbardziej popularne i najłatwiej dostępne wkłady kominkowe. Z czasem wybór naturalnie rozszerzył się o korpusy wykonywane ze znacznie lżejszej stali. Wkłady kominkowe stalowe i żeliwne mają ze sobą wiele wspólnego, szczególnie w kontekście łączenia ich z układami odpowiedzialnymi za rozprowadzanie ciepła. Ale jest też między nimi kilka istotnych różnic wynikających oczywiście z zastosowanego materiału.

Wkłady żeliwne

Wszystkie elementy wkładów żeliwnych – dno paleniska, ściany boczne, plecy oraz czopuch – wykonane są ze stopów żeliwnych. Robione jest to na dwa sposoby. Poszczególne elementy mogą być połączone ze sobą śrubami stalowymi bądź wkład może mieć postać monolitu – jednorodnie odlanej bryły. Wkłady łączone trzeba doszczelniać przy użyciu odpowiednich mas. Z czasem, w związku z ich naturalnym użytkowaniem, szczeliny te mogą powiększać się, co wpływa na spadek wydajności wkładu. Można oczywiście przeprowadzić prace konserwujące, ale bywa to dość kłopotliwe. Wkłady monolityczne będą pod tym względem zwyczajnie bardziej trwałe.

Żeliwo, jako materiał, ma dość duży ciężar gatunkowy, co oczywiście przekłada się na masę wkładu. Ale jednocześnie jest materiałem doskonale akumulującym ciepło. Wkłady kominkowe żeliwne nie wymagają zatem dodatkowych wypełnień odpowiedzialnych za magazynowanie ciepła.

Wkłady kominkowe ze stali

Postawę konstrukcyjną wkładów stalowych stanowi gruba blacha stalowa (zazwyczaj ok 4mm), pospawana ze sobą w szczelną komorę. Ponieważ stal nie ma właściwości akumulacyjnych, użycie tego typu wkładu wymaga wyłożenia paleniska materiałem szamotowym, wermikulitem bądź wkładkami ceramicznymi. Te materiały mają z kolei lepsze właściwości termiczne niż samo żeliwo. Utrzymują temperaturę spalania wewnątrz komory na wyższym poziomie, co wpływa na zwiększenie ilości odzyskanego ciepła.

Rozwiązania estetyczne

Żeliwne wkłady kominkowe zazwyczaj wybierane są do wnętrz tradycyjnych, klasycznych czy rustykalnych. Doskonale współgra z nimi ich cięższa forma, może być ona dodatkowo ozdobiona odlewaną ornamentyką. Natomiast wkłady stalowe charakteryzują się prostą formą, która świetnie współgra z nowoczesną estetyką wnętrz.

Bogatą ofertę wkładów kominkowych znajdziesz na https://www.galeriakominkow.pl/produkty/wklady-kominkowe.html