Wkrętarka akumulatorowa – dlaczego warto ją mieć w swoim domowym warsztacie?

robotnik

Prace budowlano – remontowe wymagają odpowiednich umiejętności oraz sprzętu. Podczas wykonywania tych prac na pewno przyda się wkrętarka akumulatorowa. Przede wszystkim jej zaletą jest to, że nie mamy ograniczeń wynikających z przewodu elektrycznego. Wkrętarkę możemy zabrać w każde miejsce, gdzie wykonujemy jakąś pracę. Jednakże przed jej zakupem musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie wkrętarki?

Na pewno zwracamy uwagę na moc. To od niej właśnie zależy długość pracy bez przegrzania urządzenia. Poza tym także od owej mocy zależy to, z udziałem, jakich materiałów możemy pracować. Im moc urządzenia jest wyższa, tym można wiercić w bardziej twardych materiałach. Poza mocą warto wskazać na napięcie. Możemy mówić o czterech kategoriach napięcia- 3,6 do 4,8V, 6,5 do 10V, 9,6 do 14V oraz powyżej 18V. Pierwsza opcja nadaje się do skręcania elementów drewnianych, urządzeń AGD, w których mamy już zazwyczaj wykonane otwory. Urządzenia o napięciu 6, 5 do 10V nadają się do drobnego majsterkowania, gdy nie ma potrzeby użycia bardzo dużej mocy. Trzecia kategoria przeznaczona jest to wykonywania otworów w materiałach twardszych, a poza tym tego rodzaju wkrętarki mogą posiadać biegi.

Pozostaje ostatnia kategoria napięcia. Te urządzenia przeznaczone są do długich, skomplikowanych prac. To urządzenia dla profesjonalistów. Poza tym warto także zwrócić uwagę na rodzaj obudowy. Można wyróżnić obudowy w kształcie litery T oraz P. Pierwsze przeznaczone do wkręcania śrub i wkrętów, drugie do wykonywania otworów. Poza wymienionymi warto także zwrócić uwagę na moment obrotowy, na wagę, ilość biegów oraz czas pracy i ładowania np. nowoczesne i profesjonalne wkrętarki akumulatorowe znajdziesz w ofercie phuabc.com.pl.

Moment obrotowy, ilość biegów, czas ładowania

Trzy ważne aspekty. Moment obrotowy jest podawany w Nm. Można wyróżnić urządzenia do wkręcania miękkiego oraz twardego. Wkrętarki mogą mieć dwa biegi lub jeden. W tej pierwszej opcji zazwyczaj drugi bieg jest przeznaczony do wiercenia. Czas pracy i ładowania to także istotne parametry. Warto, aby czas pracy był jak najdłuższy, a czas ładowania jak najkrótszy. Zazwyczaj wkrętarki kupić można z dwoma wymiennymi akumulatorami. Jeśli kupujemy wkrętarkę, to dodatkowo możemy otrzymać także lampkę, walizkę czy też kolejny z akumulatorów.

Rodzaje akumulatorów wkrętarek

Akumulator to bardzo istotna część każdej wkrętarki. Można wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • akumulatory jonowo-litowe
  • niklowo- cynkowe
  • niklowo- kadmowe
  • niklowo- metalowo- wodorowe

Pierwszy z nich to rozwiązanie najbardziej korzystne. Taki akumulator ma najlepsze parametry oraz nie posiadają efektu pamięci. Drugi z rodzajów akumulatorów jest dosyć lekki, a poza tym mają one dosyć dużą moc. Akumulatory niklowo-kadmowe są coraz rzadziej spotykane. Są ciężkie, a poza tym mamy tu do czynienia z pamięcią elektrochemiczną. Ich zaletą jest na pewno to, że nie rozładowują się one szybko. Pozostały nam jeszcze akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe. Są one lepsze od poprzednich, ale na pewno gorsze od dwóch pierwszych, o których tu wspomnieliśmy.

Kupując wkrętarkę akumulatorową należy brać pod uwagę to, jak często będziemy ją używać. Jeśli bowiem tylko od czasu do czasu, to tak naprawdę nie musimy nabywać produktu z najwyższej półki i tego drogiego. Z drugiej strony, jeśli mamy do czynienia z koniecznością wykonywania częstego wiercenia lub wkręcania śrub i wkrętów, to warto wydać nieco więcej pieniędzy. W tym względzie warto postawić na wkrętarkę markową. To będzie gwarancja tego, że sprzęt będzie nam służył bardzo długo.