Przed nadejściem zimy należy dokładnie skontrolować stan techniczny dachu i rynien. Sprawdzenie powinno uwzględnić pokrycie dachowe, obróbki blacharskie oraz stan systemu rynnowego. Wyczyszczony i nieuszkodzony dach oraz rynny pozwolą uniknąć poważnych szkód i potencjalnych napraw. Dodatkowo nie będziemy zmuszeni do nadprogramowych wydatków.
Kolejne kroki przeglądu dachu i systemu rynnowego
Kontrola obróbki blacharskiej
Profesjonalne ekipy remontowe lub doświadczeni dekarze wiedzą jak zabrać się do tego typu prac. Głównie należy zwrócić uwagę na łączenia powierzchni dachowych i obróbki blacharskiej, ważne jest aby na połaci dachy nie było widać śladów korozji oraz odchyleń. Najważniejsze miejsca do skontrolowania to różnego rodzaju łączenia: powierzchnia dachu łączona z kominem oraz miejsca stykania się nachylonych pod różnym kątem powierzchni dachowych. Wskazane miejsca są najbardziej narażone na korozje i uszkodzenia, to nimi przepływa najwięcej wody, a więc należy im się dokładnie przyjrzeć. Mocno podatne miejsca na zniszczenia to obróbki blacharskie, które w miarę upływu czasu i działaniu różnych warunków atmosferycznych mogą ulec poluzowaniu lub rozszczelnieniu.
Spenetrowanie stanu pokrycia dachowego
Dachy pokryte dachówkami ceramicznymi lub cementowymi trzeba dokładnie sprawdzić czy nie zostały uszkodzone i czy dokładnie przylegają do połaci. Podczas okresu letniego silny wiatr może naruszyć dachówkę, warto więc skontrolować jej stan przed nadejściem zimy. Zniszczone i pojedyncze dachówki należy wymienić na nowe, aby nie przyczyniły się one do powstania większych szkód.
Kontrola systemu rynnowego
W tym wypadku najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowych dekarzy, powinni oni wnikliwie sprawdzić rynny i rury spustowe czy nie mają pęknięć, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z rynnami PVC, natomiast rynny metalowe warto obejrzeć pod względem pojawienia się przyrdzewień. Cały system rynnowy musi być dobrze przytwierdzony, należy tutaj zwrócić uwagę na rynhaki i obejmy.
Trzeba dokładnie skontrolować wszystkie połączenia (narożniki, rynny, odpływy). Doświadczony dekarz musi sprawdzić drożność całego systemu, a także usunąć zalegający w nich szlam składający się z liści, gałęzi, wody i pyłu. Nieoczyszczone rynny mogą przyczynić się do zatkania kanałów odpływowych i zmniejszyć efektywność działania systemu. Może nawet dojść do zamarznięcia zebranej wody w zatkanych kanałach. Zamarzająca woda w rynnach przyczyni się do rozsadzenia orynnowania. Efektem będzie mocno uszkodzony system rynnowy, którego naprawa będzie wymagała dużego nakładu kapitału.
Instalacja zabezpieczeń przeciwśnieżnych
Dachy o dużym nachyleniu są bardziej narażone na osuwanie się topniejącej połaci śniegowej. Takie zjawisko jest bardzo groźne dla przechodniów i maszyn znajdujących się wokół dachu.
Warto skorzystać z różnych zabezpieczeń przeciwśniegowych, najczęściej wybieranymi są:
- płotki przeciwśnieżne ( zabezpieczą rynny i skumulują śnieg w jednym miejscu, gdzie będzie powoli się roztapiał)
- śniegołapy (podzielą zsuwający się śnieg na mniejsze części oraz uchronią płotki przeciwśnieżne przed dużym ciężarem)
- stopery (zatrzymają śnieg w różnych miejscach na dachu, ochrona przed osunięciem dużych połaci śniegu)
- bale przeciwśniegowe (zatrzymanie osuwającej się czapy śniegowej)
Punkt asekuracyjny
Przed rozpoczęciem prac na dachu, należy wyznaczyć punkt asekuracyjny. Punkt asekuracyjny jest bardzo pomocny dla dekarzy, chroni ich przed upadkiem z dużej wysokości. Do punktu asekuracyjnego dekarz przyczepia się liną i w razie wypadku lina utrzymuje ciężar ciała dekarza. Oprócz tego lina w przypadku dachów o niewielkiej powierzchni pozwala na wytrzymanie większego obciążenia.
Czyszczenie i mycie dachu przed nadejściem zimy
Zabiegi takie jakie czyszczenie lub mycie dachu powinny być powierzane fachowcom, najlepiej ekipom, które wykonywały montaż pokrycia dachowego. Doświadczeni dekarze wiedzą z jakich środków mogą korzystać w celu czyszczenia konkretnego dachu. Niektóre z pokryć wymagają użycia środków chemicznych, inne pokrycia mogą zostać mocno zniszczone przez zastosowanie detergentów. Ważne jest, aby dach prezentował się estetycznie przez cały rok, więc odbarwienie go preparatami chemicznymi będzie niekorzystne.
Czysty dach pozwala na swobodny przepływ wody i roztapiającego się śniegu. Wszelkie glony, liście, pyły i inne naloty warto usunąć za pomocą myjek ciśnieniowych oraz środków czyszczących.
Specjalistyczna pomoc dekarzy jest bardzo ważna i nie należy na niej oszczędzać. Niewłaściwie przygotowany dach do okresu zimowego może być przyczyną powstania większych uszkodzeń połaci dachu, które będą kosztowne i trudne do naprawy.
Traffic Dachy
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok
tel.: 85 678 54 80
fax: 85 676 13 44