Co to jest woda lodowa i do czego służy?

1

Woda lodowa to oszczędny sposób na klimatyzację, czyli kontrolowanie temperatury w danym pomieszczeniu. Dowiedz się, co to dokładnie jest i w jaki sposób działa, a także do czego można wykorzystać stworzoną przy jej użyciu instalację!

Woda lodowa – co to jest?

Woda lodowa to czynnik chłodzący, który wykorzystuje się w rozmaitych systemach chłodzenia, w tym w klimatyzacjach i dużych instalacjach chłodniczych w systemie przemysłowym. W swojej budowie taka instalacja przypomina tradycyjny system ogrzewania. Szkopuł tkwi w tym, że całość zasila zimna, a nie gorąca woda. Parametry zasilania mieszczą się w przedziale od 5 do 10 stopni Celsjusza, natomiast parametry powrotu – od 10 do 16 stopni Celsjusza. Sama nazwa – „woda lodowa” – nawiązuje do stosunkowo niskiej temperatury.

Jak wykorzystuje się wodę lodową?

Żeby wykorzystać wodę lodową w instalacji chłodniczej, trzeba ją najpierw pozyskać z jakiegoś źródła. Wytwornice wody lodowej określa się jako agregaty chłodnicze lub ziębnicze, chillery lub po prostu agregaty wody lodowej. Występują one w roli wymienników ciepła i pewnego rodzaju pośredników pomiędzy wodą a powietrzem.

Ponieważ krzepliwość przy temperaturze około zera jest utrudniona, woda lodowa to często roztwór, zwykle z glikolu etylenowego bądź glikolu propylenowego z wodą. Od źródła przedostaje się ona systemem rur do odbiorników – najczęściej klimakonwektorów, kolejnych wymienników ciepła z rodzaju woda-powietrze. Przy przepływie powietrza przez klimakonwektor następuje oddanie ciepła wodzie lodowej i podniesienie jej temperatury o 5 do 6 stopni. Pompa zasilająca i odpowiednie zawory pozwalają na dopłynięcie cieczy do końca instalacji. W agregatach wody lodowej, jak w klasycznych klimatyzatorach, stosuje się także freon. Podsumowując – chillery wykorzystują energię cieplną i wytwarzają zimno.

Gdzie można stosować wodę lodową?

Wytwornice wody lodowej miały do tej pory zastosowanie w większym przemyśle, np. w urządzeniach i maszynach o dużych gabarytach, które działają w ogromnych obiektach przemysłowych. Teraz stosuje się również instalacje kompaktowe, nadające się do użytku w mniejszych budynkach, a nawet w domach mieszkalnych. Chillery można łączyć w sposób kaskadowy i dopasowywać ich moc do istniejących potrzeb. Wydaje się, że inwestycja w taką instalację jest dość droga, ale w rzeczywistości nakład zwróci się po dłuższym użytkowaniu. Koszt utrzymania takiej instalacji jest niewielki i wynika w zasadzie z ceny energii elektrycznej, która musi zasilać pompy i siłowniki. Warto wspomnieć, że agregaty wody lodowej są stosunkowo przyjazne środowisku naturalnemu – wykorzystują mniej czynnika chłodniczego, a gdy wystąpi nieszczelność, emitują mniej związków do atmosfery niż tradycyjne klimatyzatory freonowe.

Instalacje wykorzystujące wodę lodową są trudne do zaprojektowania, wykonania i do sterowania, dlatego trzeba powierzyć to zadanie sprawdzonym profesjonalistom. Godnych uwagi, doświadczonych specjalistów znajdziesz m.in. pod adresem Energycool.pl.