Zakup agregatu prądotwórczego bywa ciężki. Osoby słabo zaznajomione z tematem, szukają pomocy w rozmaitych poradnikach. Sprawa tymczasem należy do zdecydowanie prostszych.
Warto określić swoje główne wymagania, po czym po prostu udać w odpowiednie miejsce.
Moc i koszt zakupu…
Nie da się tego uniknąć. Każdy agregat posiada określoną moc użytkową. Od niej zależy ilość urządzeń, które podłączamy do naszego źródła energii. Ważne są także gniazda (ich ilość), a także parametry użytkowe. Spalanie pozwoli nam na przykład na oszacowanie potrzebnej ilości paliwa do wytworzenia określonej mocy.
Koszt zakupu zależy od tych parametrów oraz producenta. W kwestii wyboru, pomóc może nam kompetentny pracownik lub też porównywarka cen w sieci. Z reguły urządzenia desygnowane tymi samymi parametrami, nie różnią się od siebie znacząco. Jeżeli znamy zaś konkretny model, z łatwością znajdziemy miejsce, gdzie oferuje się go najtaniej.
Wielkość oraz typ paliwa
Jeżeli mamy za sobą pierwszy krok, pozostaje nam określenie ogólnych gabarytów. W tym celu powinniśmy przygotować przestrzeń do przechowywania naszego urządzenia. Agregaty prądotwórcze muszą stać w miejscach suchych, nie narażonych na światło słoneczne. Dodatkowo, nie powinny przeszkadzać przy codziennych pracach. Idealnie do tego celu nada się na przykład dobrze zaizolowana piwnica (lub też schowek).
Typ paliwa to już kwestia bardziej rozbudowana. Wyróżnić możemy bowiem kilka głównych grup, odznaczających się określonymi cechami użytkowymi.
Benzyna, olej napędowy czy gaz?
Agregat oparty na benzynie, będzie prostszy w konstrukcji, a także tańszy. Ta forma paliwa daje o sobie znać dopiero podczas eksploatacji. Olej napędowy okaże się opcją tańszą, gdy agregat będziemy intensywnie użytkować. Jest również bardziej trwały oraz odporny na długie użytkowanie. Diesel zaleca się zatem w miejscach, gdzie stawiamy na ekonomię.
Jak zatem widać, benzyna bardziej przyda się jako rozwiązanie awaryjne. Koszt zakupu równoważą niejako wydatki eksploatacyjne. Agregaty oparte na oleju napędowym, znajdziemy zaś na rozmaitych budowach. Sama konstrukcja urządzenia będzie również cięższa.
A co z gazem ziemnym? Agregaty gazowe nie są tak popularne jak swoje odpowiedniki, ale na pewno mają mniejszy wpływ na środowisko. Stale rozwija się również technologię tego typu. Tak, aby łączyła korzyści płynące z użytkowania benzyny oraz oleju napędowego.