Wybieramy bramę do garażu – sprawdź na co zwrócić uwagę

garaż

Każdy właściciel samochodu marzy o garażu, który zapewni pojazdowi optymalne warunki i ochroni go przed wciąż zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. W najlepszej sytuacji są posiadacze domków jednorodzinnych, którzy na swoich posesjach mogą bez przeszkód wybudować garaż.

Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej?

Na rynku dostępne są w sprzedaży różne modele gotowych bram garażowych, które różni od siebie nie tylko cena i materiał z jakiego zostały wyprodukowane, ale również ich funkcjonalność. Przy wyborze najlepiej dopasowanego do budynku oraz oczekiwań przyszłego użytkownika modelu bramy warto wziąć pod uwagę wielkość garażu dostęp dojazdowy, wysokość nadproża i sposób w jaki zostanie wykorzystany.

Rodzaje bram garażowych

Najważniejszym w większości przypadków warunkiem wyboru odpowiednio dopasowanej bramy garażowej jest sposób jej otwierania. Producenci oferują modle rozwierane, uchylane segmentowe oraz rolowane. Ich wybór uzależniony jest zarówno od możliwości finansowych przyszłego inwestora jak i oczekiwanego komfortu użytkowania.

Bramy rolowane

Jednym z ciekawszych rozwiązań oferowanych na współczesnym rynku są bramy rolowane. Doskonale sprawdzają się one w garażach z ograniczonym dostępem dojazdu, gdyż ich zastosowanie nie wymaga zagwarantowania wolnej przestrzeni ani na zewnątrz ani w środku garażu. Konstrukcja bramy pozbawiona jest prowadnic, a jej powierzchnia nawija się na specjalny wał poruszając się jedynie w kierunku pionowym. Płaszcz tego rodzaju bramy wykonany jest w większości przypadków z dobrej jakości aluminium, co gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Aluminiowa kurtyna bramy i wszystkie jej elementy nie korodują, co jest olbrzymią zaletą. Jednak ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne i materiały konstrukcyjne aluminiowe bramy rolowane należą do najdroższych jakie oferuje aktualny rynek sprzedaży. W zależności od indywidualnych oczekiwań przyszłego użytkownika producenci oferują bramy rolowane wyposażone w funkcjonalną automatykę bądź obsługiwane mechanicznie. Dzięki zastosowaniu specjalnych zabezpieczeń w postaci blokady stanowią skuteczną ochronę przed włamaniem do wnętrza garażu.

Klasyczne bramy garażowe rozwierane

Rozwierane bramy garażowe należały kiedyś do najbardziej popularnych. Na ich konstrukcję składa się jedno bądź dwa skrzydła co wymaga pozostawienia dość dużej przestrzeni wokół garażu. Zazwyczaj wykonywane są z blachy trapezowej o pionowym, poziomym bądź skośnym profilowaniu. Bardziej wymagający użytkownicy mają do wyboru modele bram rozwieranych z powłoką izolacyjną. Ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję i rodzaj zastosowanych materiałów montaż tego rodzaju bram nie jest zbyt drogą inwestycją.

Bramy garażowe uchylne

Bramy garażowe uchylne to zdaniem wielu użytkowników rozwiązanie idealnie dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań. Producenci oferują w sprzedaży nawet modele doposażone w warstwę izolacji cieplnej. Zastosowanie tego rodzaju bram garażowych wymaga dość długiego podjazdu gdyż uchylające się do góry skrzydło potrzebuje dla zachowania należytego bezpieczeństwa około półtora metra wolnej przestrzeni. Podobnie jak na zewnątrz również w garażu musi być na tyle miejsca wolnego by uchylne skrzydło poruszało się swobodnie wzdłuż prowadnic zamontowanych pod sufitem.

Segmentowe bramy garażowe

Do grupy najpopularniejszych bram garażowych należą również modele segmentowe. Najczęściej znajdują zastosowanie w garażach stanowiących integralną część budynków mieszkalnych. Ze względu na dość wysoki stopień izolacji termicznej doskonale sprawdzają się w garażach ogrzewanych. Konstrukcja tego rodzaju bram bazuje na wykorzystaniu segmentów wykonanych ze stalowych profili o grubości nie mniejszej niż cztery centymetry. Ich wnętrze wypełnione jest pianką, która stanowi doskonałą izolację termiczną i dźwiękoszczelną. Bramy segmentowe w zależności od indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika mogą być otwierane pionowo do góry bądź na bok, wzdłuż ściany garażu.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler z Częstochowy producenta bram garażowych.