Wybieramy najlepsze okna do drewnianego domu

dom

Wybór odpowiednich okien i drzwi do domu drewnianego musi być dobrze przemyślany, ponieważ będą one miały duży wpływ na komfort użytkowania i estetykę. Powinny być one trwałe, aby zapewnić bezpieczeństwo domowników oraz o odpowiednich parametrach izolacji cieplnej i akustycznej.

Żeby uniknąć rozczarowania i jakichkolwiek problemów, najlepiej jest okna drewniane zamówić u producenta stolarki budowlanej. W ten sposób mamy pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru, a stolarka okienna charakteryzuje się wysoką jakością wykonania.

Z jakiego materiału zamówić okna do drewnianego domu?

Do drewnianego domu najlepiej jest zamówić okna drewniane, które pasują najlepiej do takiej konstrukcji. Oczywiście można również pomyśleć o zakupie okien plastikowych lub aluminiowych, ale zdecydowanie najlepiej prezentują się okna z drewna.

Najpopularniejszym rodzajem materiału okien drewnianych jest sosna, świerk i modrzew. Charakteryzują się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu bardzo dobrze izolują i nie pozwalają na przedostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz do mieszkania.

Modrzew natomiast to najlepszy materiał do okien, które mają zostać zamontowane w budynku usytuowanym na terenie o dużym zawilgoceniu, ponieważ ma bardzo dobrą wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne i przenikanie wilgoci. Natomiast jeśli chodzi o dąb i gatunki egzotyczne to okna z takich materiałów charakteryzują się wysoką twardością i ciekawym usłojeniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien drewnianych?

Okna do domu drewnianego powinny nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru i być dopasowane do elewacji budynku. Muszą także dostarczać niezbędną ilość naturalnego światła do środka. Istotne są również inne parametry, dlatego przy wyborze okien drewnianych należy zwrócić uwagę na:

współczynnik przenikania ciepła,
współczynnik przepuszczalności naturalnego światła,
antywłamaniowość,
izolacja akustyczna,
walory estetyczne.

Ostatnim równie ważnym czynnikiem są atesty, które świadczą o tym, czy okno spełnia wymagane standardy. Działający od lat producent stolarki budowlanej zawsze posiada niezbędne certyfikaty, którymi oznaczone są okna. W ten sposób zamawiający ma pewność, że produkt spełnia wszystkie niezbędne normy i idealnie będzie pasował do domu drewnianego.