Jak wybrać dobrej jakości rusztowanie?

budowa

Rusztowanie umożliwi wykonanie różnych prac budowlanych na wysokości. Aby pełniło swoją funkcję musi spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Kryterium wyboru jest również wygoda podczas eksploatacji. Podczas pracy na budowie ważny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także znajomość zasad bezpieczeństwa i stosowanie ich w codziennej pracy.

Funkcje rusztowania

Rusztowaniem nazywamy konstrukcję tymczasową, która jest wznoszona do prac na wysokości. Konstrukcja zapewni wysokość roboczą od kilku do kilkudziesięciu metrów. Uzależniona jest ona od rodzaju rusztowania. Możemy je mocować do budynku, ustawić wolno lub wybrać wersję jezdną. Szalunki Kraków mają wiele zastosować, ale najczęściej wykorzystuje się je do prac budowlanych wykonywanych na wysokości. Rusztowania sprawdzą się podczas prac na zewnątrz budynku do prac elewacyjnych lub napraw dachu. Wykorzystać je możemy również wewnątrz np. w trakcie montażu instalacji elektrycznych, prac wykończeniowych lub instalacji wentylacyjnych.

Rodzaje rusztowań

Producenci oferują wiele różnych rodzajów rusztowań, które mogą być wykorzystywane podczas prac. Szalunki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, które można dopasować do własnych potrzeb. Mamy do wyboru drewno, stal, aluminium i włókno szklane. Firmy oferują rusztowania elewacyjne lub jezdne. Kierownik budowy będzie wiedział jaki rodzaj rusztowania wybrać do konkretnej budowy.

Dobór rusztowania do charakteru prac

Wybór rusztowania do konkretnej budowy pozwoli zaspokoić konkretne potrzeby. Większość rusztowań oferowanych w Polsce wykazuje dużą uniwersalność zastosowań. Warto jednak pamiętać, że określone rodzaje rusztowań sprawdzą się do konkretnych prac. Do malowania najlepiej wykorzystać rusztowanie fasadowe. W przypadku prac wykończeniowych i instalacyjnych dobre rozwiązanie to konstrukcje jezdne. Można nimi manewrować i ustawić w konkretnym miejscu.

Możliwości dotyczące obciążenia

Obciążenie to wyjątkowo ważny aspekt, który determinuje wybór konkretnego rusztowania. Do prac wykończeniowych wystarczające będą rusztowania mające obciążenie 200 kg na metr kwadratowy. W przypadku składowania materiałów na podeście obciążenie takie będzie już niewystarczające. Przed zakupem rusztowania należy zatem przemyśleć jak będzie wykorzystywane.

Wysokość

Wysokość rusztowania zawsze należy dopasować do wysokości budynku. W przypadku 3-4 piętrowego budynku wystarczy rusztowanie 15 metrów. Na wyższe budowy dobrze skorzystać z profesjonalnej firmy, która dostarczy gotowe rozwiązanie. Ważna jest bowiem stabilność całej konstrukcji, która przyczynia się do bezpieczeństwa pracy.