Jak wybrać dzwonek do drzwi? Rodzaje dzwonków do domu

drzwi

Dzwonki do drzwi to niezbędne elementy wyposażenia każdego domu i mieszkania. Sygnalizują one przyjście gości i powinny być dobrze słyszalne w każdym pomieszczeniu. Współczesne dzwonki znacznie różnią się od tych, które zakładano kiedyś. Jakie są więc rodzaje dzwonków do drzwi i które warto wybrać?

Jak wybrać dzwonek do drzwi?

Pukanie w drzwi czy stukanie kołatką już dawno odeszło w niepamięć na rzecz nowoczesnych dzwonków. I całe szczęście, bo w obecnych akcesoriach można nawet ustawić ulubioną melodię i dostosować jej głośność tak, by wszyscy domownicy ją słyszeli. Wybierając dzwonek do drzwi należy kierować się też możliwościami architektonicznymi. Dzwonki przewodowe wymagają pociągnięcia kabli, w przeciwieństwie do modeli nowoczesnych.

Zalety i wady dzwonków bezprzewodowych

Dzwonki bezprzewodowe niemal całkowicie wyparły te tradycyjne. Ich popularność nie powinna nikogo dziwić, ponieważ mają one zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do wyboru takiego dzwonka może przekonać między innymi jego wygląd, ponieważ większość akcesoriów prezentuje się niesamowicie designersko, co widać na niektórych modelach dostępnych na stronie homebook.pl/produkty/dzwonki. Dzwonki te można kupić w różnych kolorach i kształtach, chociaż najpopularniejsze są białe i czarne. W wybranych akcesoriach, zaraz pod przyciskiem, jest miejsce na karteczkę z nazwiskiem domowników.

Dlaczego tak wiele osób sięga teraz po dzwonki bezprzewodowe? Są przede wszystkim bardzo wygodne. Montaż można wykonać własnoręcznie, nie ma w tym dużej trudności. Wystarczy zamontować przycisk na drzwiach wejściowych lub tuż obok nich, a wewnątrz domu umieścić głośnik, który będzie sygnalizował nadejście gości. Takie rozwiązanie wiąże się też z tym, że nie trzeba będzie kuć ścian, żeby zrobić miejsce na przewody, jak to zwykle bywa w przypadku dzwonków tradycyjnych.

Dzwonki bezprzewodowe mają także mnóstwo melodii, które można zmieniać w nieskończoność. Każdy właściciel ma możliwość ustawienia swojego ulubionego dzwonka, który będzie mu się miło kojarzył. Do tego dochodzi jeszcze regulacja głośności, którą można dostosować do potrzeb mieszkańców.

Niestety, dzwonki bezprzewodowe mają też swoje wady, chociaż jest ich niewiele. Zasilane są bateriami lub akumulatorami i trzeba po prostu pamiętać o ich wymianie lub naładowaniu. Kiedy o tym zapomnimy, nie będziemy słyszeli czy ktoś do nas dzwoni, czy nie.

Dzwonki przewodowe – plusy i minusy

Dzwonki przewodowe najlepiej montować już podczas budowy domu lub generalnego remontu mieszkania. Wiąże się to z poprowadzeniem przewodów od drzwi wejściowych do korytarza, w którym umieszczona będzie stacja dzwonka. Jeżeli chodzi o zalety takiego rozwiązania to można wśród nich wymienić głównie brak konieczności ładowania, ponieważ tradycyjne dzwonki zasilane są prądem. To jednak może stać się wadą, na przykład podczas awarii prądu lub kiedy dojdzie do zwarcia. W tym drugim przypadku może dojść także do uszkodzenia przewodów, co będzie wiązało się z koniecznością wymiany ich na nowe.

Jak widać, dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór dzwonków bezprzewodowych. Są łatwiejsze w montażu, można regulować ich głośność i wybierać melodie, ale trzeba liczyć się z tym, by pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatorów lub wymianie baterii.