Jak wybrać idealne drzwi wejściowe?

drzwi

Kupno drzwi zewnętrznych czy to do mieszkania czy też do domu to niełatwa sprawa. Na jakie ich cechy należy zwracać uwagę? Czy materiał wykonania drzwi ma istotne znaczenie?

Wybór najlepszych drzwi

Ażeby wybrać najlepsze z możliwych drzwi, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka ich cech. Do najważniejszych z nich należą:

  • klasa bezpieczeństwa
  • materiał wykonania
  • izolacja akustyczna

Drzwi a bezpieczeństwo

Wiele osób słysząc o bezpieczeństwie mieszkania myśli przede wszystkim o zamkach antywłamaniowych. Oczywiście, odpowiedni zamek to podstawa, jednak nie bez znaczenia są również same drzwi. Nawet najlepsze kłódki i łańcuchy nie ochronią przed włamywaczami, jeśli bez trudu będą mogli oni wyważyć czy przewiercić drzwi wejściowe.

Warto mieć na uwadze, że drzwi do mieszkania, jeśli są atestowane, przynależą do klas bezpieczeństwa. Drzwi należące do klasy 1 są dla włamywaczy najprostsze do sforsowania. Ażeby odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć należy wyposażyć mieszkanie w drzwi klasy 3 lub 4.

Z czego wykonane są drzwi?

Obecnie najpopularniejsze zdają się być drzwi drewniane, jednak coraz częściej można też trafić na drzwi ze stali. Generalnie, główną różnicą miedzy drzwiami z tych dwóch materiałów jest ich wygląd. Drzwi stalowe sprawdzają się w nowych wnętrzach, gdzie dominuje metal, szkło i zimne kolory. Drewno natomiast zdaje się być nieco bardziej uniwersalne. Dlatego też, sprawdza się doskonale we wszystkich pozostałych sytuacjach.

Tłumienie dźwięków

Mieszkając w cichej okolicy lub na najwyższym piętrze spokojnego bloku niekoniecznie trzeba decydować się na drzwi akustyczne. Przeważnie jednak, ich zdolność izolacji akustycznej jest dość ważna. Dlatego też, warto zwrócić uwagę na ten parametr przed wyborem konkretnego modelu.

Bardzo często klienci zamiast sprawdzić parametr dźwiękoszczelności zwracają uwagę na grubość drzwi. Rzeczywiście, przeważnie grubsze drzwi lepiej tłumią dźwięki. Niemniej jednak, może być to myląca wskazówka. Jeśli dwie pary drzwi wykonane są z identycznego materiału, o dźwiękoszczelności faktycznie decydować będzie grubość poszczególnych modeli. Jeśli jednak do ich konstrukcji wykorzystano dwa różne materiały, zdolność tłumienia dźwięków będzie zależała od ich właściwości.