Jak wybrać odpowiedniego dewelopera

pokój

Rynek nieruchomości przeżywa rozkwit, jednocześnie budownictwo rozwija się w szybkim tempie, co w efekcie skutkuje mnogością ofert mieszkań w stanie deweloperskim. Na rynku pierwotnym pojawiają się coraz to nowe mieszkania, oferowane przyszłym nabywcom przez różnych deweloperów. Przy wyborze lokalu mieszkalnego klienci sugerują się przede wszystkim lokalizacją, ceną za metr kwadratowy, ale niebagatelne znaczenie ma także firma deweloperska, która sprzedaje dane mieszkanie. Deweloperzy wyprzedzają się w swoich pomysłach, tworzą ciekawe rozwiązania, przyciągają reklamami i kuszą atrakcyjnymi ofertami. Aby nie zagubić się w natłoku informacji i różnorodności firm sprzedających mieszkania, warto wiedzieć czym cechuje się dobry deweloper. Na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego dewelopera?

Wiarygodność to podstawa

Dobra i sprawdzona informacja to kluczowa kwestia. Nie bójmy się więc szukać i dociekać, w celu dogłębnego sprawdzenia informacji o firmie, na którą zwróciliśmy uwagę. Cenne źródła, z których możemy czerpać wiedzę na ten temat to:

  • Internet – a przede wszystkim sprawdzenie strony internetowej dewelopera, warto również zajrzeć na fora internetowe w poszukiwaniu informacji o poprzednich realizacjach i współpracy z klientami;
  • lokalna prasa lub czasopisma branżowe;
  • Krajowy Rejestr Sądowy – także okazuje się pomocny, gdyż znajdziemy tam podstawowe informacje o firmie, a wśród nich dane o ewentualnej likwidacji czy upadłości;
  • zdanie znajomych, sąsiadów, rodziny.

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest pierwszym krokiem, który powinniśmy poczynić planując zakup mieszkania. Bezpieczeństwo transakcji ma ogromne znaczenie i zapewnia spokój przyszłym mieszkańcom. Brak weryfikacji w tym zakresie, może wygenerować dużo kłopotów, co w wielu przypadkach kończy się nawet postępowaniem sądowym.

Oferta dewelopera i jej atrakcyjność

Konkurencja na rynku jest duża, a mieszkanie w stanie deweloperskim jest ciekawą alternatywą dla osób poszukujących nowego lokum. Deweloperzy chcąc przyciągnąć nowych klientów wprowadzają ciekawe, innowacyjne rozwiązania architektoniczne oraz bazują na sprawdzonych rozwiązaniach. Dzięki takiej różnorodności przyszli mieszkańcy mogą się rozejrzeć i dopasować mieszkanie do własnych potrzeb, bez wyprowadzania zmian w istniejącym projekcie. Oferta dewelopera jest atrakcyjna, jeśli:

  • oferuje optymalny stosunek ceny do jakości;
  • mieszkania znajdują się w ciekawej lokalizacji;
  • deweloperzy oferują wsparcie w zakresie starań o kredyt hipoteczny;
  • gwarantuje dbałość o mieszkańców w momencie zakupu, ale także po nim;
  • zawiera ciekawe oferty rabatowe.

Dobrym pomysłem będzie przeanalizowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby w przyszłości nie mieć utrudnionego funkcjonowania na danym terenie. Musimy pamiętać, ze deweloperzy kierują się chęcią zysku i niektóre fakty mogą świadomie pominąć chcąc przyciągnąć jak najwięcej nabywców.

Dobry deweloper powinien cechować się kompleksowością działań, przejrzystością procedur, a także sprawnością i terminowością. Nie bez znaczenia jest posiadane doświadczenie i czas nieprzerwanego funkcjonowania na rynku. Kiedy znajdziemy już wiarygodną i odpowiednią firmę deweloperską, będziemy mogli w pełni cieszyć się z poczynionej inwestycji.