Odpowiednie nawodnienie jest podstawą do osiągnięcia efektywnej i wydajnej uprawy roślin – jeśli poświęci się mu należytą uwagę, można uzyskać naprawdę dobre, satysfakcjonujące efekty. Niestety, tradycyjne metody często okazują się zawodne – nie tylko sprawiają wiele problemów w kwestii odpowiedniego dawkowania wody, lecz zużywają jej stanowczo zbyt dużo, co przekłada się na dodatkowe koszty. Nowoczesnym rozwiązaniem, które niezwykle szybko zyskuje na popularności, jest linia kroplująca, która spisuje się wyśmienicie nawet w przypadku wielkich instalacji rolniczych.
Chociaż konstrukcja tego typu przewodów wydaje się dość prosta, to w rzeczywistości są to wyspecjalizowane, całkiem skomplikowane urządzenia, których nie powinno zabraknąć na współczesnej uprawie.
Linia kroplująca jest zalecana także w miejscach takich jak:
- Sady owocowe
- Plantacje
- Ogródki
- Parki
- Szklarnie
Wielkim atutem nawadniania kropelkowego jest także jego stabilne i równomierne działanie. Prawidłowo zamontowana linia kroplująca jest w stanie utrzymać optymalną wilgoć gleby praktycznie bez przerwy, a intensywność jej nawodnienia podlega dokładnej regulacji.
Rodzaje linii kroplujących – najważniejsze cechy
Większość sprzedawców rozróżnia dwa, podstawowe typu linii kroplujących, czyli:
- Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia
- Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia
Różnica ta ma ogromne znaczenie dla każdego ogrodnika, ponieważ posiada bezpośredni wpływ na faktyczne właściwości wybranego przewodu. Modele kompensujące ciśnienie uważa się na ogół za bardziej zaawansowane, lecz także nieco droższe w porównaniu do ich standardowych odpowiedników. Są one przeznaczone przede wszystkim do nierównych terenów, gdzie z uwagi na zmiany w nachyleniu przewodu, ciąg wody mógłby zostać zaburzony, osłabiając, a nawet całkowicie uniemożliwiając efektywne podlewanie. Jeśli teren na naszej posesji jest stosunkowo gładki, to zwykła linia kroplująca powinna spisać się równie dobrze.
Montaż linii kroplujących – co i jak?
Jakość wybranego produktu jest bardzo istotna, lecz jeszcze ważniejszy jest fachowy montaż. W celu zachowania walorów estetycznych ogrodu, a także lepszej ochrony przewodów przed ewentualnym naruszeniem, linia kroplująca może zostać zainstalowana pod ziemią. Większość produktów wykonana jest z wytrzymałego, odpornego na korozję polietylenu, który bez wątpienia zniesie nawet intensywną, wieloletnią eksploatację. Warto jest jednak zainwestować w unowocześnione modele, posiadające wkładki, które zapobiegają gromadzeniu się kamienia i nieczystości, grożących zatkaniem układu. Nie bez znaczenia są także wybrane złączki – te muszą być dostatecznie szczelne i mocno zaciśnięte, najczęściej poleca się modele skręcane.