Wygodnie, funkcjonalnie, estetycznie – nowoczesna łazienka

łazienka

Urządzając łazienkę przede wszystkim zwracamy uwagę na jej wygląd. Tymczasem estetyka to nie jest jedyny element, który w tym miejscu jest istotny. Nie można mówić o łazience nie wskazując na funkcjonalność oraz na wygodę. Dlatego też przed przystąpieniem do zakupów oraz do poszczególnych prac remontowych, dobrze jest usiąść i dokładnie zaplanować każdy szczegół.

Montaż urządzeń sanitarnych

Urządzenia sanitarne w łazience to oczywiście jedna z podstawowych kwestii. Ich umiejscowienie w głównej mierze zależy od lokalizacji pionów z wodą oraz kanalizacją. Ważnym aspektem jest stosowanie się do określonych zasad. Sedes nie powinien znajdować się w większej odległości od pionów niż metr. W każdej łazience powinna znaleźć się także wanna lub kabina prysznicowa. Ważną zasadą jest to, aby odległość wanny lub brodzika kabiny prysznicowej od pionów nie przekraczała trzech metrów. W przypadku, gdybyśmy owe odległości przekroczyli, poziom instalacji sedesu, brodzika i wanny musiałby być zbyt wysoki. Powodem tego jest uzyskanie odpowiedniego spadku rur odpływowych.

Strefy funkcjonalności

W każdej łazience powinny być wydzielone określone strefy funkcjonalności. Jest to możliwe bez względu na to, jak duża lub też jak mała jest dana łazienka. Możemy tu wyróżnić trzy zasadnicze strefy funkcjonalności. Mowa jest o:

– strefie umywalkowej

– strefie sanitarnej

– strefie kąpielowej

Umywalka to element, z którego korzystamy najczęściej. Powinna znajdować się jak najbliżej wejścia. Umywalka powinna znajdować się na wysokości 85 cm. W pobliżu oczywiście powinno także znajdować się miejsce na przechowywanie kosmetyków czy też innych elementów. Strefa sanitarna, czyli sedes powinien znajdować się w jakimś kąciku, o ile oczywiście jest taka możliwość techniczna. Jeśli chodzi o strefę kąpielową, to wiele zależy od posiadanego miejsca. Jeśli tego miejsca jest mało, to dobrym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Jeśli natomiast owego miejsca mamy nieco więcej, to w łazience może znaleźć się wanna. Istotne jest to, aby brzegi wanny nie były wyższe niż około 50 do 55 cm. W przeciwnym przypadku wejście do wanny może być znacząco utrudnione.

Powyższe zasady są bardzo istotne i pozwalają swobodnie korzystać z pomieszczenia łazienkowego. Jeżeli nie zastosujemy się do owych zasad, to nasza łazienka może być co najwyżej estetyczna, lecz na pewno nie będzie ona funkcjonalna. Jak już to wcześniej zostało wspomniane, każda łazienka powinna łączyć w sobie trzy zasadnicze funkcje.