Jaką wykładzinę podłogową wybrać do pokoju dziecinnego?

wykładzina

Wybór odpowiedniej wykładziny do pokoju dziecinnego nie jest łatwy. W ofertach sklepów jest dużo ciekawych propozycji wykładzin, czasem nawet przedstawiających sceny z bajek lub boisko piłkarskie.

Całkiem niedawno pojawiły się także wykładziny w płytkach, polecane również do pokoju, w którym mieszkają dzieci. Rodzice mają często dylemat co wybrać.

Dlaczego warto wybrać wykładziny w płytkach?

Wykładziny dywanowe w płytkach mają sporo zalet. Oto niektóre z nich:

– Umożliwiają ciekawą aranżację pokoju, pozwalając na łączenie wzorów i kolorów.

– Są łatwe w transporcie i montażu.

– Są odporne na zabrudzenia, a w ich przypadku możliwa jest wymiana tylko zabrudzonej części zamiast całości wykładziny.

– Doskonale tłumią hałas, co jest wielką zaletą w pokoju dziecinnym.

To tylko niektóre zalety tych wykładzin. Jeśli kupimy je do dziecinnego pokoju, możemy ułożyć na podłodze szachownicę albo inne ciekawe wzory. Nie musimy się też obawiać, że jak dziecko zabrudzi fragment wykładziny, trzeba będzie wymieniać całość. Nawet jeśli rozleje tusz czy poplami wykładzinę sokiem, wystarczy wymienić poplamiony element, a koszt takiej wymiany będzie znacznie niższy niż całości. Montaż wykładzin z płytek też jest dużo łatwiejszy, gdyż nie trzeba usuwać z pokoju wszystkim mebli. Płytki kładziemy partiami, korzystając z mechanizmów unoszących meble.

Jak wymierzyć ile płytek potrzebujemy?

Wykładziny w płytkach sprzedawane są w pudełkach. Wymiary płytek to najczęściej 50×50 cm. Na opakowaniu powinna być informacja, ile m2 płytek jest w danym opakowaniu. Łatwo więc będzie obliczyć, ile płytek potrzebujemy. Wystarczy dokładnie wymierzyć pokój, zarówno jego długość, jak i szerokość oraz pomnożyć. Do tego wyniku należy dodać pola wnęk w ścianach oraz przy drzwiach. Dobrze jest dodatkowo dla bezpieczeństwa dołożyć około 2 m2. To da nam większą swobodę działania, a jeśli jakaś płytka zostanie, może się potem przydać na wymianę.

Przed zakupem zawsze warto zastanowić się jaka wykładzina najlepiej sprawdzi się w pokoju naszego dziecka. Nowoczesne wykładziny w płytkach spełniają funkcje wygłuszające podobnie jak tradycyjne, a do tego mają wiele innych zalet i można je układać wedle naszego uznania, tworząc kolorowy i niepowtarzalny design.