Jak wykorzystać lustra w aranżacji wnętrz?

mieszkanie

Jest niezbędne w łazience, nie tylko ze względów czysto praktycznych. Podniesie jej urodę, rozjaśni, powiększy lub poprawi proporcje. Doda głębi każdej przestrzeni, zwłaszcza niewielkiej. Małe czy duże? Prostokątne czy okrągłe? Wtopione w płytki czy zawieszone na ścianie? W ramie czy bez? Wybierając lustro do łazienki zadajemy sobie te pytania, mając do dyspozycji tak szeroką ofertę, że trudno szybko zdecydować się na wybór. Dobrze wiemy, że lustro łazienkowe powinno być funkcjonalne. Ale warto, aby było także stylowe, piękne i właściwie dobrane, bo może zdecydować o atrkcyjności całego wnętrza.

Praktycznie nad umywalką lustro łazienkowe nad umywalką to klasyka. Trudno bez niego sobie wyobrazić codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Powinno być dobrze oświetlone, zaopatrzone w lampy lub listwy oświetleniowe. W ofertach wielu producentów są lustra z wmontowanymi lampkami typu LED, które znakomicie oświetlają łazienkę i ułatwiają poranną toaletę. Przy myciu, goleniu, strojeniu się czy nakładaniu makijażu praktycznym rozwiązaniem będzie także zamontowane obok mniejsze lusterko powiększające, w którym wszystko widać dokładniej. Można je zainstalować na ruchomym ramieniu, które pozwoli łatwo je ustawić w odpowiednim kierunku.

Dekoracyjne zwierciadła

Jednak nie tylko wzgledy praktyczne mają znaczenie przy wyborze luster do łazienki. Ich dekoracyjne walory są niemal równie ważne, bo lustra są po prostu efektowną ozdobą. Dlatego niezmiennie wielkim zainteresowaniem cieszą się zwierciadła w ozdobnych ramach, wykończone kryształami, ceramiką, żywicą syntetyczną, szkłem, niklem. Powodzenie mają zarówno modele okrągłe i owalne, jak i prostokątne. Okrągłe kształty luster doskonale wypadną w stylowych łazienkach, wypełnionych sprzętami i ceramiką o łagodnych, opływowych liniach. Z kolei formy prostokatnych luster dopasują się do kanciastych mebli o prostych liniach, podkreślając ich kształt. Popularne są również lustra pozbawione ram – stanowią one świetny element scenografii otwartego wnętrza, sprawdzając się zarówno w nowoczesnych, jak i i klasycznych łazienkach.

Lustrzane iluzje

Przy wyborze luster warto brać pod uwagę wielkość łazienki. Jeśli jest ona niewielka, większe lustro, zajmujące nawet całą ścianę optycznie powiększy jej przestrzeń. Ten efekt można jeszcze wzmocnić, umieszczając dwie duże tafle na przeciwległych ścianach, co przyda wnętrzu niezwykłej głebi, dając wrażenie nieskończoności. Wszystkie szczegóły wyposażenia będą się w nich odbijać niezliczoną ilość razy, jak w prawdziwym gabinecie luster. Z kolei w łazience pozbawionej okien, można je wykreować z pomocą dużych, podświetlonych od tyłu tafli, zawieszonych na ścianie. Będą sprawiać wrażenie, że rozciąga się za nimi jasna przestrzeń. W świat zwierciadeł wkroczyły także nowe technologie, czego efektem są niezwykłe lustra 3D z efektem głębi. Robione są na bazie dwóch tafli, z zastosowaniem lustra szpiegowskiego oraz wmontowanym podświetleniem LED. I to właśnie owe światła sprawiają, że lustro daje w swoim odbiciu złudzenie nieskończoności.