Jak wykorzystywać deszczówkę w ogrodzie?

deszcz

Obecnie coraz popularniejsze staje się zbieranie deszczówki przez osoby posiadające gospodarstwa domowe lub po prostu domy jednorodzinne. W końcu taka praktyka pozwala zaoszczędzić, a przy tym efektywnie wykorzystać nagromadzoną wodę na przykład właśnie w pracach ogrodowych. Dlatego, jeśli chcemy zacząć zbierać deszczówkę, powinniśmy wykorzystać możliwości oferowane przez firmę http://oczyszczalnie24.eu/.

W jaki sposób można skutecznie zbierać deszczówkę?

W dzisiejszych czasach istnieje naprawdę wiele różnych sposobów, które pozwalają z sukcesem gromadzić niejednokrotnie duże nakłady deszczówki. Sam sposób zależy już z kolei od tego, jakim budżetem dysponujemy. Przede wszystkim, dlatego że możemy do tej kwestii podejść, jak do inwestycji i szybciej czerpać z niej pełne korzyści, a możemy też po prostu niskim kosztem uzyskać kilka drobnych plusów związanych z magazynowaniem deszczówki. Wybór należy do nas. Poniżej zostaną przedstawione najpopularniejsze sposoby, dzięki którym możemy uzyskać deszczówkę.

Dzięki tym sposobom możesz gromadzić deszczówkę:

  • ustawienie zbiornika pod rynną — ten sposób jest na pewno najprostszy i może nie wymagać aż tak dużych nakładów finansowych. Oczywiście niewiele da nam ustawienie wiadra, lepszym rozwiązaniem będzie bardziej pojemny i specjalistyczny zbiornik (najlepiej PCV), gdyż przy większych opadach wiadro bardzo szybko się napełni, a następnie woda zacznie się wylewać i będzie wymagała częstej naszej interwencji. Co w konsekwencji znacznie zmniejszy nasz komfort, a także zapał do gromadzenia deszczówki. Przy czym koniecznie musimy zwrócić uwagę, aby deszczówka była magazynowana w nieprzezroczystym zbiorniku. To bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie woda w zbiorniku będzie się nagrzewać, a z czasem także parować.
  • profesjonalne zbiorniki na deszczówkę — do gromadzenia deszczówki można podejść też znacznie bardziej profesjonalnie. Takie rozwiązanie zapewnić może już znacznie większe pokłady deszczówki, którą można wykorzystać w ogrodzie. Standardowe pojemniki pozwalają gromadzić 200-1000 litrów deszczówki. Pojemność jest zależna od tego, czy pojemnik zamierzamy ustawić na powierzchni, czy też pod ziemią. Pojemniki na powierzchni są wyposażone w specjalną siatkę, która pozwala je zakryć, aby nie dostawały się do niej owady lub liście. Z kolei podziemne pojemniki pozwalają magazynować nawet 3 tys. litrów.
  • zainstaluj zbieracz deszczówki w rurze spustowej — te rozwiązanie wymaga znacznie większej inwestycji, ale trzeba przyznać, że jest też wygodniejsze. Specyfiką tego rozwiązania jest możliwość zainstalowania go przy już istniejącym systemie orynnowania. Warto podkreślić, że dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy już martwić się przelaniem wody w zbiorniku.

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Istnieje wiele różnych sposobów na wykorzystanie deszczówki. Najczęściej zaleca się podlewać nią rośliny na ogródku, co da spore oszczędności latem. Poza tym może przydać się także do prania, czy też czyszczenia samochodu. Wiele osób decyduje się na wykorzystywanie deszczówki w trakcie spłukiwania wody w toalecie, co częściej wybierane jest raczej przy gromadzeniu dużej ilości deszczówki.