Wymiana grzejników. Jakie wybrać do mieszkania?

grzejnik

Stalowe, żeliwne czy aluminiowe? Jakie grzejniki wybrać? Czym cechują się modele wykonane z tych materiałów? Jakie mają wady i zalety?

Już od kilku lat planowałeś generalny remont domu. Wymieniasz niemal wszystko – od podłóg, przez ceramikę łazienkowa i meble, aż po okna czy instalację grzewczą. Z tą ostatnią masz zresztą największy problem, bo okazuje się, że wybór grzejników, które zapewniałyby szybkie nagrzanie pomieszczenia, a jednocześnie odpowiednio się prezentowały wcale nie jest łatwe. Na szczęście – tylko pozornie.

Zarówno wygląd, jak i moc grzejnika zależą przede wszystkim od materiału, z którego jest on wykonany. Dostępne dziś kaloryfery produkuje się przede wszystkim ze stali, z żeliwa bądź z aluminium. Każdy z tych metali ma inne właściwości, co oznacza, że dobrze sprawdzają się w różnych warunkach. Jakie jednak grzejniki okażą się dla ciebie optymalnym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kaloryferów?

Grzejniki żeliwne

Niegdyś to one królowały w polskich domach, dziś zaś spotykane są przede wszystkim w starszych obiektach. Ich największą zaletą jest odporność na korozję, dzięki której bez obaw mogą być używane w instalacjach z wodą niskiej jakości. Kolejnym atutem grzejników żeliwnych jest fakt, że długo się nagrzewają, powoli oddając ciepło. Powoduje to wprawdzie, że nie zmienisz szybko jego temperatury, jednak kocioł zużywa mniej paliwa.

Kaloryfery z żeliwa bardzo rzadko udaje się dopasować do wystroju nowoczesnych wnętrz. Świetnie będą natomiast prezentowały się w domach urządzonych na tradycyjną modłę. Dopasowanie żeliwnego grzejnika do takiego pomieszczenia jeszcze bardziej ułatwi fakt, że na rynku dostępne są bogato zdobione modele w klasycznym stylu. Szeroki wybór dekoracyjnych grzejników żeliwnych w stylu retro znajdziesz na stronie www.artykulygrzewcze.com.

Grzejniki stalowe

To zdecydowanie najpopularniejszy obecnie typ grzejników i nie dzieje się tak bez powodu. Kaloryfery wykonane ze stali, dzięki małej pojemności wodnej, pozwalają na szybkie regulowanie temperatury w pomieszczeniu, ale taka instalacja będzie mniej ekonomiczna niż w przypadku grzejników żeliwnych. Poza tym, mimo obecności coraz bardziej zaawansowanych systemów antykorozyjnych, są one wrażliwe na jakość wody i wymagają użycia rur z powłoką zapobiegającą przenikaniu tlenu z powietrza.

Grzejniki stalowe są natomiast doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów ceniących sobie dobrze urządzone wnętrza. Dostępne są bowiem w przeróżnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz wśród nich kaloryfer dopasowany do wnętrza o dowolnym wystroju – zwłaszcza tych nowoczesnych i minimalistycznych.

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe to świetny wybór, jeśli zależy ci na wydajnym sterowaniu temperaturą w pomieszczeniu. Cechują się bowiem dobrą przewodnością cieplną, dzięki czemu możesz łatwo dostosować ich ciepłotę do swoich oczekiwań. Ta sama cecha sprawia również, że zaraz po uruchomieniu w domu robi się ciepło. Dostępne w sklepach grzejniki aluminiowe utrzymane są zwykle w stonowanej stylistyce, co ułatwia dopasowanie ich do różnych wnętrz.

Jak pozostałe rozwiązania, tak i grzejniki aluminiowe nie są pozbawione wad. Należy do nich przede wszystkim miękkość tego materiału i wynikająca z tego niska wytrzymałość wykonanych z niego grzejników. Dlatego w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem będą kaloryfery mniej podatne na uszkodzenie mechaniczne – stalowe lub żeliwne.