Wyposażenie kuchni- sprawdź czym charakteryzują się dobre garnki

garnek

Chyba żadna gospodyni domowa, nie wyobraża sobie swojej kuchni bez zestawu dobrych garnków. To właśnie w nich przygotowujemy potrawy- aromatyczne zupy, sosy i wiele innych. Jest to podstawa wyposażenia kuchni, bez której absolutnie nie możemy się obyć. Niemniej jednak rynek garnków jest ogromny, a nie każde z nich nadadzą się do naszej kuchni. Sprawdźmy zatem, czy powinny charakteryzować się dobre garnki, by przygotowywanie potraw było jeszcze łatwiejsze, a same dania jeszcze smaczniejsze.

1. Dobre garnki są odporne na rdze

Nie ukrywajmy, że garnki nie mają w kuchni łatwo. Mycie, szorowanie, skrobanie czy nawet przypalenie może uszkodzić ich powłokę ochronną, a co za tym idzie garnek nie będzie nadawał się dłużej do użytku. Każdy z nas kto choć raz zarysował taki garnek wie, że oznacza to nic innego jak pojawienie się rdzawych zacieków. Garnki narażone są na ciągły kontakt z wodą i niezwykle wysokimi temperaturami, a to wszystko sprzyja rozwojowi korozji. Dobre garnki mają więc odpowiednią powierzchnię, która nie tylko jest odporna na zarysowania, ale także na ogniska korozji. Zwykle powinny być one wykonane ze stali z ogromną zawartością niklu i chromu.

2. Nie jest im straszne mycie ręczne i w zmywarce

Coraz częściej w naszych domach używamy maszyny do mycia naczyń, czyli innymi słowy zmywarki. Mycie ręczne jest niezwykle uciążliwe, jednak nie oznacza to, że całkowicie z niego rezygnujemy. Atutem i cechą charakterystyczną dobrych garnków jest więc to, że nie zależnie od tego jaki sposób ich czyszczenia wybierzemy, powinniśmy być wstanie szybko i skutecznie usunąć z nich zabrudzenia. Warto też postawić na takie naczynia, które bez obaw o ich uszkodzenie możemy zapakować do zmywarki i nie martwić się, że ulegną zniszczeniu.

3. Dobre garnki ułatwią gotowanie

Najważniejszą cechą dobrych garnków jest to, że po prostu ułatwią ci one gotowanie i sprawią, że stanie się ono przyjemniejsze. Postaw więc na te modele, które z powodzeniem możesz wykorzystać na każdym rodzaju palnika, bez znaczenia czy jest to płyta indukcyjna (garnki na indukcję) czy tradycyjna kuchenka gazowa. Sprawdź także czy mają niezwykle pomocne miarki umieszczone po wewnętrznej stronie ścianek. Niektóre modele garnków są wyposażone w specjalne termometry, które pokazują temperaturę panującą wewnątrz naczynia, dzięki temu będziesz miał pewność, że twoje potrawy przygotowywane są w odpowiednich warunkach. Zwróć także uwagę na to by rączki i uchwyty były wykonane z materiału nie przewodzącego ciepła, by uniknąć poparzeń przy zdejmowaniu ich z kuchenki.