Bez wątpienia branża medyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się w sektorze prywatnym. Raporty rynkowe PMR wskazują, że wartość prywatnej opieki zdrowotnej w ubiegłym roku przekroczyła kwotę 42,8 mld złotych. Dodatkowo szacuje się, że rozwój w następnych latach będzie oscylował wokół 7% rocznie. Dane te pokazują zintensyfikowaną popularyzację prywatnych klinik i gabinetów lekarskich. A to z kolei rodzi wiele wyzwań dla branży architektonicznej. Zaprojektowanie i aranżacja gabinetu medycznego to nie tylko dobór kolorystyki i dbałość o ergonomię wnętrza, ale przede wszystkim sprostanie wielu wymogom, jakim podlegają wnętrza branży medycznej.
Aspekty prawne aranżacji wnętrz branży medycznej
Wszystkie wymagania dotyczą pomieszczeń lekarskich zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2000 roku. Szczególną uwagę należy zwrócić na prywatne gabinety medyczne znajdujące się w budynku mieszkalnym, ponieważ to na nie nakłada się dodatkowe wymogi. Gabinet taki nie może posiadać żadnych pomieszczeń wspólnych z częścią mieszkalną i wymaga się, aby miał oddzielne wejście (korytarz czy przedpokój także nie może być dzielony). W części medycznej należy także wyodrębnić pomieszczenia na toalety dla pacjentów, toalety dla personelu, poczekalnię, recepcję i oczywiście gabinet lekarski, którego powierzchnia powinna wynosić minimalnie 12 m2.
Czy kolorystyka gabinetu ma znaczenie?
Nie istnieją żadne ustawowe przepisy dotyczące kolorystycznego wystroju wnętrza gabinetu. Projektanci skupiają się na tym, aby kolory były stonowane i ciepłe, ponieważ to właśnie za pomocą wizerunku pomieszczenia buduje się zaufanie pacjenta i poczucie bezpieczeństwa, które są niezwykle ważne w przypadku branży medycznej. Najczęściej stosowanymi kolorami są niebieski i zielony. Budzą jednoznaczne skojarzenie z branża medyczną. Obecnie panuje także trend na odcienie piaskowego żółtego lub budowanie gradientu na ścianach. Oczywiście pamiętając o tym, aby barwy nie były nazbyt wyraziste i drażniące.
Prawo a estetyka
Największym zadaniem projektanta podczas aranżacji wnętrz gabinetów medycznych jest działanie zgodnie z literą prawa bez utraty wartości estetycznej, a także zgodnie z oczekiwaniami inwestora. „Głównym celem towarzyszącym takim projektom jest stworzenie przestrzeni komfortowej dla obydwu stron – pacjenta i lekarza. Tworzymy aranżacje o wysokim standardzie designu, aby te cele osiągać.” – mówi projektant firmy Forbis Group pracujący przy realizacji recepcji Enel-Med i Kliniki Dentystycznej Medicover.