Zabezpieczenia styropianowe – dlaczego warto?

dom

Zabezpieczenia styropianowe pozwalają na bezpieczne przewożenie ładunków, ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez pojedynczy element do niezbędnego minimum i przy okazji ograniczenie kosztów. Nie są jednak bezkonkurencyjnym rozwiązaniem. Dlaczego więc warto zdecydować się właśnie na takie zabezpieczenie?

Mała masa

Przy bardziej skomplikowanych produktach zabezpieczenie zajmuje całkiem sporą objętość. Ponieważ EPS, czyli ekstrudowany polistyren, niezbyt precyzyjnie zwany styropianem, składa się w 98% z powietrza (tak podają autorzy serwisu knauf-industries.pl), to jego masa jest bardzo niewielka. O pozwala na zmniejszenie całkowitej masy ładunku, co przełożyć się może na bardzo wyraźną różnicę choćby w ilości zużytego w czasie transportu paliwa. Poza tym lżejsza paczka jest prostsza w przeniesieniu czy załadowaniu. Ograniczenie masy zabezpieczeń pozwala na lepsze wykorzystanie każdej przestrzeni ładunkowej, a ponieważ EPS może być formowany dowolnie, to w niektórych przypadkach można również zaprojektować zabezpieczenia tak, aby udało się w jednym rzucie przewieźć więcej ładunku.

Ekologia

W czasie, w którym na ekologię kładzie się olbrzymi nacisk, EPS jest materiałem bardzo pożądanym. Wprawdzie nie przetwarza się go razem z innymi tworzywami, ale i tak można w 100% poddać go recyklingowi. W związku z tym nie trzeba zużywać żadnych dodatkowych zasobów, a skumulowany wpływ produktu na środowisko jest minimalny. Jest to również tworzywo, które – przypadkiem odprowadzone do środowiska – nie wywołuje w nim negatywnych efektów (nie mówiąc oczywiście o efektach gromadzenia wielkich ilości, co jednak jest problemem zupełnie innej natury).

Trwałość

EPS jest odporny na działanie czynników biologicznych, a także na wiele substancji chemicznych. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcyjnemu przy małej masie zachowuje bardzo dużą sztywność, a więc i mechanicznie jest w stanie przenosić spore obciążenia bez ulegania zniszczeniu. Teoretycznie kształtki i zabezpieczenia można by było często w niezmienionej formie zastosować do kolejnych produktów, a nie robi się tego tylko ze względu na problematyczną logistykę.

Cena

W przypadku małych serii zabezpieczeń istotnie opracowanie form może wydawać się kosztownym przedsięwzięciem, jednak przy standardowych, „przemysłowych” ilościach EPS jest niemal bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o cenę. Zabezpieczenia styropianowe kosztują na tyle mało, że niektórzy producenci sprzętu AGD starają się standaryzować swoje projekty właśnie w taki sposób, by do większej ich ilości móc wykorzystać takie same wzory zabezpieczeń styropianowych. Na pewno można by było znaleźć rozwiązania alternatywne względem EPS, ale w praktyce się to nie opłaca: styropian ma wszystkie cechy, których oczekuje się w przypadku zabezpieczeń transportowych dla przemysłu i nie tylko.