Systemy rekuperacji z odzyskiem ciepła sprawdzą się szczególnie w domach energooszczędnych, wyposażonych w szczelne drzwi i okna oraz odznaczających się dobrą izolacją przegród budowlanych. Dzięki jego zastosowaniu, do wnętrza domu doprowadzana jest odpowiednia ilość świeżego powietrza, a wymiennik ciepła pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. Przedstawiamy zalety korzystania z systemów rekuperacji z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja a jakość powietrza
Wentylacja w domu odgrywa niezwykle istotną rolę – w końcu to od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale również stan naszego zdrowia. W większości budynków znaleźć można wentylację grawitacyjną, która jednak nie jest najlepszym sposobem na wymianę powietrza.
– Wentylacja grawitacyjna latem jest niewydajna, a zimą powoduje duże straty ciepła. Z tego względu w nowych domach coraz częściej montuje się wentylację mechaniczną. Nie jest ona uzależniona od warunków atmosferycznych i zapewnia domownikom właściwą ilość napływającego powietrza. Przez to, że wymusza jego przepływ, zapewnia stałą wymianę i chroni dom przed zawilgoceniem oraz zagrzybieniem – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Klima-Premium.
Jak działa system rekuperacji z odzyskiem ciepła?
Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła polega na ogrzewaniu napływającego świeżego powietrza ciepłem powietrza usuwanego. System ten zapewnia skuteczną i stałą wymianę powietrza, przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła.
W systemie rekuperacji z odzyskiem ciepła przez wymiennik ciepła przepływają dwa strumienie powietrza. Pierwszym jest ogrzane powietrze, usuwane z domu, a drugim powietrze z zewnątrz. Napływające do budynku świeże powietrze nagrzewa się w rekuperatorze ciepłem powietrza usuwanego, by potem dostać się do wnętrza domu. Oba strumienie są od siebie odseparowane, dlatego przepływające przez nie dwa rodzaje powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu do budynku nie wracają kurz, zapachy oraz zanieczyszczenia.
Zalety systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła
Działanie wentylacji mechanicznej nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. System ten wymusza przepływ powietrza i zapewnia jego systematyczną wymianę, chroniąc dom przed zawilgoceniem i zagrzybieniem.
Rekuperacja ma dużą przewagę nad wentylacją grawitacyjną, ponieważ zapewnia stałą wymianę odpowiedniej ilości świeżego powietrza, bez względu na panujące warunki pogodowe. Dużą zaletą tego systemu jest także możliwość regulacji przepływu powietrza, dzięki której nie trzeba otwierać okien. Tym sposobem w domu nie tworzą się przeciągi i nie napływają do niego hałasy z zewnątrz.
Dzięki regularnej wymianie powietrza, którą zapewniają systemy rekuperacji, nie ma ryzyka pojawienia się pleśni i zawilgoceń, ponieważ powietrze jest skutecznie osuszane. Ponadto, korzystanie z systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła znacznie zmniejsza koszty ogrzewania budynku, dlatego warto zdecydować się na jego montaż we własnym domu.