Zalety stawiania domu bez pozwolenia

dom

Dom bez pozwolenia to bardzo dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy postawić w szybki sposób budynek. Nie jest konieczne w takim przypadku spełnianie szeregu różnych formalności.

Charakterystyka domu bez pozwolenia

Dom bez pozwolenia to bardzo dobry wybór dla wszystkich osób, które nie chcą dopełniać wszystkich niezbędnych formalności podczas budowy domu w tradycyjny sposób, czyli z pozwoleniem na budowę. Jednak dom bez pozwolenia powinien spełniać szereg różnych warunków, aby mógł być wybudowany jedynie na zgłoszenie. Przede wszystkim powinien to być budynek wolnostojący. Nie może to być ani budynek bliźniaczy, ani też szeregowy. Oprócz tego obszar budowanego obiektu nie powinien wykraczać za granice działki, na której się znajduje. Podczas analizowania usytuowania budynku na działce bierze się pod uwagę takie czynniki, jak zacienienie, ochrona przeciwpożarowa, a także obecność obiektów takich jak studnie, zbiorniki na gaz czy też oczyszczalnie. Planując usytuowanie budynku należy również wziąć pod uwagę przepisy ochrony środowiska, które w tej sytuacji mają bardzo duże znaczenie. Uproszczony proces budowy domu z całą pewnością ma szereg zalet. Przede wszystkim jest on odpowiednio skrócony, co jest bardzo dużą korzyścią dla wielu osób.

Wymiary domu bez pozwolenia

Dom, który jest budowany bez pozwolenia powinien mieć także określone wymiary. Zależne są one w dużej mierze od wielkości działki, na której budynek ma zostać umieszczony. Budynki stawiane bez pozwolenia muszą być jedynymi obiektami, które znajdują się na danej działce. Bierze się pod uwagę jeden budynek na pięćset metrów kwadratowych każdej działki. Oprócz tego powinien być on wolnostojący oraz parterowy. Nie powinien mieć natomiast drugiego piętra. Jego powierzchnia nie może przekroczyć trzydziestu pięciu metrów kwadratowych, ponieważ wtedy będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę tego budynku. Ściany, które znajdują się w budynku nie powinny przekraczać czterech metrów wysokości. Dom może mieć drugie piętro, jednak tylko i wyłącznie w formie poddasza nieużytkowego. W żaden sposób nie może być ono użytkowe. Dlatego jego wysokość powinna być niższa niż 2,2 metra. Stawiany budynek mieszkalny powinien być również odpowiednio oddalony od granicy działki. Jeśli nie ma okien będą to trzy metry, natomiast jeśli ma okna to będą to cztery metry. Dlatego warto zwrócić uwagę na projekt domu, który planujemy wybudować i sprawdzić, czy wszystkie niezbędne elementy się w nim zgadzają ze stanem rzeczywistym.