Najważniejszą właściwością materiałów wykorzystywanych do tworzenia uszczelnień, jest elastyczność. Zdolność do odwracalnej deformacji pod wpływem ściskania bez przerwania ciągłości strukturalnej, która jest charakterystyczną cechą elastomerów, tworzy z nich grupę tworzyw najlepiej nadających się do tego zastosowania. To właśnie z nich produkowane są uszczelki, wykorzystywane niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu.
Materiały do produkcji uszczelek
Do wykonywania profesjonalnych uszczelnień wykorzystywane są rozmaite metody i materiały – opowiada nasz rozmówca z firmy LARKIS. W zależności od warunków eksploatacji, należy wybierać takie rozwiązania, które zapewnią najlepszą skuteczność i trwałość wykonanych spoin.
Jedną z ciekawszych propozycji, przeznaczonych głównie do zastosowań przemysłowych, są lekkie i niezwykle odporne uszczelnienia silikonowe. Mocną pozycję na rynku uszczelnień i izolacji wciąż utrzymują wyroby z gumy, a rozwiązaniem najczęściej spotykanym w życiu codziennym są samoprzylepne uszczelki na bazie elastomeru termoplastycznego EPDM.
Uszczelki samoprzylepne
Użycie samoprzylepnych uszczelek EPDM to najprostszy i najwygodniejszy sposób doszczelnienia drzwi i okien. Uszczelki tego typu zachowują elastyczność w temperaturze od -50 do nawet 120oC, a zatem niegroźne im ani letnie upały, ani tęgie zimowe mrozy. Tworzywo jest też odporne na oddziaływanie wilgoci i promienie UV.
Uszczelki samoprzylepne z elastomerów termoutwardzalnych posiadają otwarty przekrój, a uzyskana w ten sposób komora powietrzna doskonale usuwa wszelkie nieszczelności w stolarce okiennej z drewna i PVC. Dodatkową ich zaletą jest oczywiście bardzo łatwy montaż, który z powodzeniem przeprowadzi samodzielnie nawet osoba bez doświadczenia.
Inne metody uszczelniania okien
Stosowanie samoprzylepnych uszczelek z EPDM nie jest oczywiście jedynym dostępnym rozwiązaniem problemu nieszczelnych drzwi i okien. Klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy innych produktów, takich jak np. uszczelki polimerowe czy wspomniane wcześniej uszczelki z silikonu. Najtańsze uszczelki, jakie znajdziemy w sklepach, wykonane są z PCV, jednak nie polecamy tego rozwiązania, ze względu na niewielką elastyczność i bardzo małą żywotność.
Jeszcze innym sposobem na usuwanie nieszczelności jest użycie preparatu silikonowego. Wybór tej metody jest wskazany w sytuacji, gdy musimy uszczelnić miejsce znajdujące się między szybą i ramą okienną lub połączenie ramy z parapetem i ścianą wewnątrz pomieszczenia. Praca z preparatami silikonowymi również nie należy do trudnych, wymaga jednak stosowania specjalnego pistoletu do aplikacji.