Późna jesień i zima to idealny okres na przeprowadzenie gruntownych zmian w ogrodzie. Ważne jednak, by przeprowadzić je z głową – tak by faktycznie przyniosły nam zmianę na lepsze. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas projektowania aranżacji?
1. Nie bój się zmian!
Pierwszą i chyba najważniejszą zasadą zmian w ogrodzie jest… brak strachu przed nimi. Bardzo często bowiem bywa tak, że po kilku czy kilkunastu latach patrzenia na taką samą aranżację trudno nam się przestawić na zupełnie inne i nowe podejście. W rezultacie jedyne, na czym się skupiamy, to drobne korekty, które tak naprawdę nie przynoszą żadnej zmiany.
Oczywiście nie znaczy to, że przy okazji zmiany wyglądu ogrodu mamy wyciąć wszystkie drzewa i krzewy! Będą one bowiem naturalną podstawą naszej aranżacji.
Nieco inaczej będzie, gdy ogród projektujemy od podstaw. Wówczas mamy pełną dowolność, jednak i tak bardzo często przychodzą nam na myśl jedynie aranżacje, które już znamy – z młodości, od sąsiadów czy znajomych. Zawsze więc warto się zastanowić, czy przypadkiem nie kopiujemy ich rozwiązań!
2. Kieruj się własnymi potrzebami, a nie modą!
Podczas projektowania ogrodu wiele osób zapomina, że to one będą w nim przebywać i z niego korzystać.
Bardzo często osoby chcące zaprojektować ogród nie mają w tym zakresie ani wiedzy, ani tak naprawdę skonkretyzowanej wizji. Prowadzi to do tego, że często po prostu kopiują różne rozwiązania z gazet czy prospektów, które są aktualnie modne. Skutkuje to bałaganem kompozycyjnym i często brakiem użyteczności. Zawsze warto pamiętać, że podstawą do samodzielnego zaplanowania ogrodu czy chociażby przedstawienia spójnej koncepcji zawodowemu projektantowi jest określenie swoich potrzeb i cech użytkowych przestrzeni. Inaczej trzeba przecież zaprojektować ogród przeznaczony tylko do celów reprezentacyjnych, inaczej do relaksu i rekreacji, a jeszcze inaczej, gdy ma być terenem do organizacji spotkań w dużej grupie znajomych. Warto też pamiętać, że ogród wymaga pielęgnacji – bardzo ważnym jest więc, by już na etapie projektowania określić, czy ogrodnictwo będzie dla nas przyjemnością czy też obowiązkiem. Dużym błędem jest bowiem stworzenie ogrodu z wymagających dużej uwagi roślin w sytuacji, gdy nasze umiejętności i chęci do pracy ograniczają się do skoszenia trawy – mówi specjalista z firmy geoPRODUCT.
3. Rozsądnie dobieraj rośliny!
Kolejną ważną zasadą projektowania i wprowadzania zmian w ogrodzie jest rozsądne dobieranie roślinności. Warto tu zwrócić uwagę na co najmniej trzy kwestie:
- Dobranie roślin do układu ogrodu – mówiąc najprościej, gatunki lubiące słońce i ciepło powinny trafiać w dobrze nasłonecznione miejsca. Z kolei odmiany wolące cień na wystawę północną lub północno-wschodnią.
- Rozsądne zróżnicowanie gatunków – oczywiście każdy lubi mieć różnorodny ogród. Jednak przesada w tym zakresie może prowadzić do problemów aranżacyjnych i co gorsza – konfliktów między roślinami. Niektóre gatunki mogą bowiem po prostu nie tolerować przypadkowo dobranych przez nas sąsiadów.
- Pamiętanie o tym, że rośliny rosną – częstym błędem podczas urządzania ogrodu jest zbyt gęste zasadzenie ogrodu. Wynika ono na ogół z przekonania o „pustce”, gdy wszystkie rośliny są małe i nie mają rozwiniętych liści. Bardzo łatwo jednak w taki sposób w krótkim czasie osiągnąć efekt tzw. dżungli.
4. Wprowadź ekologiczne rozwiązania!
Projektowanie czy zmiana aranżacji naszego ogrodu to także znakomita okazja, żeby zastosować nowoczesne i bardziej ekologiczne rozwiązania użytkowe.
Ogród to nie tylko rośliny – to także ścieżki, krawężniki czy tarasy. Klasycznie wykonuje się je z trwałego, lecz niezbyt estetycznego betonu lub też drewna, które z kolei bardzo szybko niszczeje. Alternatywą dla tych rozwiązań mogą być specjalne kratki i obrzeża ogrodowe, które są wykonane z pochodzącego z recyclingu tworzywa sztucznego. Zapewnia to im dużą trwałość, a przy tym elastyczność i wytrzymałość. Takie właśnie obrzeża ogrodowe doskonale sprawdzą się przy rozdzielaniu różnego rodzaju powierzchni. Z kolei eko-kratki zastąpią wszelkie chodniczki, podjazdy czy tarasy. Co ważne, ich ażurowa konstrukcja pozwala na posianie wewnątrz trawy lub też zasypanie ich kamieniami, co sprawi, że sama kratka będzie praktycznie niewidoczna – dodaje specjalista geoPRODUCT.
Projektowanie ogrodu nie jest sprawą prostą – dlatego czasem lepiej będzie, jeśli najpierw postaramy się dowiedzieć więcej na ten temat, później zastanowimy się nad potrzebami użytkowymi i taką „wstępną wizję” przedstawimy profesjonalnemu projektantowi. Jeśli jednak kochamy prace ogrodowe, to oczywiście możemy zająć się tym osobiście – pamiętajmy jednak, by robić to z głową i nie być nastawionym na szybki efekt. Tworzenie pięknego ogrodu to bowiem bardzo ciężka i wymagająca systematyczności praca!