Zmiana aranżacji wnętrza nie musi być trudna!

ściana

Zmiany w otoczeniu potrafią być dla nas niezwykle stymulujące. Dlatego nowy wystrój mieszkania lub choćby pokoju jest zawsze korzystny. Wielu osobom wydaje się, że pomoc architekta wnętrz jest konieczna do zmiany aranżacji mieszkania. Tymczasem możemy uniknąć tego wydatku i sami zaplanować zmiany, które będą wizualnie równie atrakcyjne. Wystarczy zapoznać się z poniższymi radami.

Zmień kolor ścian, a we wnętrzu zmieni się wszystko

Ściany są tłem każdej aranżacji wnętrza. Ich kolor ma znaczenie kluczowe nie tylko dla wyglądu pomieszczenia, ale również dla naszego samopoczucia. Dowiedzione zostało, że barwy w otoczeniu wpływają na nasze odczucia, a nawet powodują zmiany fizyczne w ciele. W ten sposób zielony kolor ścian sprawia, że napięcie w naszych oczach maleje. Czerwony zaś powoduje szybsze bicie serca i chęć do działania. Dokonując zmiany koloru ścian miejmy na uwadze charakter wnętrza. W kuchni warto stosować jasne i żywe kolory, ponieważ dzięki nim otrzymujemy zastrzyk energii do działania – tak potrzebny nam w okresie jesieni i zimy. Natomiast jadalnie nie powinny być malowane na kolor niebieski, gdyż ten odbiera nam apetyt. W pomieszczeniach, których charakter jest głównie wypoczynkowy, najlepiej sprawdzą się odcienie pastelowe, w tym szczególnie zieleń i jej uspokajający wpływ. Nim dokonamy wyboru odpowiedniej barwy możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy dany kolor na pewno nam odpowiada, posługując się aplikacjami internetowymi, dzięki którym uzyskujemy podgląd danego wnętrza w innym wydaniu kolorystycznym. Pamiętajmy również o tym, że w sklepach znajdziemy próbki farb. Odświeżone wnętrze będzie od razu prezentowało się lepiej.

Zmiana tapety, a może nawet fototapeta?

Dekoracyjne tapety są świetnym pomysłem, jeżeli chcemy nadać danemu wnętrzu unikatowego wyglądu. W sklepach znajdziemy tapety posiadające wielorakie motywy. Wśród nich królują wzory kwiatowe, geometryczne, a także orientalne. We wnętrzach o wyjątkowym charakterze świetnie sprawdzą się tapety w kontrastujących ze sobą barwach. Oprócz wzoru tapety, musimy również dopasować jej materiał do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Podczas gdy do wnętrz takich jak sypialnie i salony poleca się zwykłe tapety papierowe, to w kuchni, jadalni czy łazience należy wybrać tapetę z wyższej półki. Wszystko po to, by nasze ściany były odporne na możliwe zabrudzenia, zarysowania, a także na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Do najbardziej trwałych rozwiązań należą tapety winylowe z dodatkową warstwą wykańczającą w postaci laminatu. Możemy również pokusić się o wprowadzenie do wnętrza fototapety lub namalowanie elementu dekoracyjnego. To sprytne rozwiązanie, jeżeli nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu, lecz jedynie zakryć pewien mankament. Pamiętajmy, by w małych wnętrzach stosować jasne tapety, które optycznie je powiększą.

Nowy wygląd wnętrza dzięki meblom

Wyposażenie wpływa na ostateczny wygląd aranżacji. Dlatego decydując się na całkiem nowe wnętrze warto zmienić meble lub dokonać lekkiej zmiany w ich wyglądzie. Odświeżenie i pomalowanie mebli lub wprowadzenie całkiem innych dodatków – możliwości jest naprawdę wiele. Dla tych, którzy posiadają doświadczenie w pracy z meblami, poleca się wprowadzenie nowego oszklenia lub zmianę tapicerki. Czasami niewielkie kolorystyczne akcenty potrafią nadać aranżacji zupełnie nowego charakteru. Warto eksperymentować i szukać takich rozwiązań, które spodobają nam się najbardziej – w końcu chodzi tutaj o otoczenie, w którym przebywamy na co dzień.

Artykuł przygotowany przez: Szablon-Studio.pl – naklejki dekoracyjne i szablony malarskie.