Zwalczanie szkodników i insektów w ogrodzie

szklarnia

Szkodniki i insekty w ogrodzie to zmora zarówno przemysłowych hodowców roślin, jak i fanatyków przydomowego ogrodnictwa. Nieproszeni goście potrafią w mgnieniu oka zaprzepaścić nasze starania o piękny wygląd ogródka, czy dorodne plony z uprawy warzyw i owoców. Jak z nimi walczyć?

Rośliny same mogą odstraszać szkodniki

Sadzenie roślin, które odstraszają szkodniki i insekty jest stosowane w ogrodnictwie i rolnictwie od setek lat. Gatunki, które będą zniechęcały nieproszonych gości do odwiedzin najczęściej wydzielają bardzo intensywne zapachy, które albo są odczytywane przez insekty jako zagrożenie, do którego oczywiście nie warto się zbliżać, albo przyćmiewają swoim aromatem ten, który działaby wabiąco. Co ważne, odpowiednie rośliny będą chronić nie tylko siebie nawzajem, ale też nas. Dla przykładu lawenda uchroni nas przed zmasowanymi atakami komarów i much.

Szklarnie jako sposób mechanicznej ochrony roślin

Szklarnie nie tylko zapewniają roślinom optymalne warunki do rozwoju, ale też stanowią barierę mechaniczną dla szkodników, głównie tych latających w powietrzu, choć i te glebowe mają nieco trudniejszy dostęp do sadzonek. Choć szklarnie nieco ochronią rośliny przed żerowaniem na nich choćby ptaków, czy ślimaków, to trzeba pamiętać, że w szklarni panują też bardzo korzystne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Z tego powodu podłoże szklarniowe należy bardzo dobrze przygotować, by nie zalęgły się w nim chorobotwórcze patogeny, a podczas upraw należy regularnie kontrolować parametry panujące pod osłoną.

Opryski, niekoniecznie chemiczne

Zauważenie szkodnika w ogrodzie od razu przyniesie nam do głowy pomysł na szukanie odpowiedniego oprysku, dzięki któremu pozbędziemy się problemu i uratujemy oprawę. Najskuteczniejsze i najszybsze w działaniu są oczywiście preparaty chemiczne, jednak osoby zwracające uwagę na aspekty zdrowotne i ekologiczne niekoniecznie muszą po nie sięgać. W sklepach ogrodniczych obok środków chemicznych i często potencjalnie toksycznych dla ludzi, są też te naturalne i przyjazne środowisku. W przypadku małej i przydomowej uprawy możemy się też pokusić o samodzielne przygotowanie maceratu z roślin, których zapach odstrasza szkodniki lub takich, które zwykle traktowane są jako chwasty. Sprawdź, czy w Twoim przypadku wypędzić szkodniki może pomóc np. napar z cebuli, czosnku, czy mniszka lekarskiego.