Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi?

drzwi

Nie każdy wie, że drzwi mogą zrobić więcej niż się wydaje. Łączą one ze sobą pomieszczenia, mają duży wpływ na izolację cieplną, zatrzymują przeciągi i, nawiasem mówiąc, również dobrze wyglądają.

Jest to wystarczający powód, aby poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiednich drzwi do pokoju. W przypadku drzwi wewnętrznych, oprócz atrakcyjnego wyglądu, decydujące znaczenie ma wnętrze. Jakość drzwi wewnętrznych można określić na podstawie ich stabilności oraz izolacji termicznej i akustycznej. Wybierając drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne, musimy to dobrze przemyśleć. Zanim zaczniemy myśleć o ich kształcie, materiale powierzchniowym i wypełnieniu, powinniśmy być w stanie odpowiedzieć, jak często i w jakim stopniu będą używane.

Należy wiedzieć, że drzwi wewnętrzne z drewna, które są przeznaczone na przykład do łazienki, powinny być całkowicie uszczelnione, aby lepiej chronić przed wilgocią. Drzwi do sypialni, z drugiej strony, wymagają dobrej izolacji akustycznej, aby zapewnić dobry sen. Jeśli podłączone są dwa ogrzewane pomieszczenia o różnym stopniu ogrzania, należy zwrócić uwagę na izolację cieplną. Drzwi wejściowe do mieszkań muszą one być jednak wyposażone w dodatkową izolację termiczną i izolację akustyczną. Ponieważ drzwi wejściowe do mieszkań oddzielają od siebie dwa mieszkania, powinny być szczególnie stabilne, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo. W zależności od wymagań, funkcji lub preferencji projektowych można wybierać spośród szerokiej gamy drzwi. Jednak w pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się zazwyczaj tylko dwa rodzaje, czyli drzwi na zawiasach i drzwi przesuwne. Drzwi przesuwne od wielu lat cieszą się coraz większą popularnością i są teraz prawdziwą alternatywą dla klasycznych.

Drzwi przesuwne są nie tylko atrakcyjne wizualnie, są one również właściwym wyborem tam, gdzie ważna jest dostępność i potrzeba dużo miejsca. Każdy, kto zdecyduje się na szklane drzwi przesuwne, wnosi również dużo światła do domu. Drzwi na zawiasach to najczęściej wybierany typ drzwi. Zaletą drzwi na zawiasach jest to, że wyraźnie oddzielają one dwa pomieszczenia nie tylko wizualnie, ale również akustycznie. Zamknięte drzwi na zawiasach dają poczucie prywatności.