Na co zwrócić uwagę, aby znaleźć idealny dom parterowy?

Projekt domu Artus 2 BSE1116

Dom powinien być nie tylko piękny, lecz przede wszystkim wygodny i funkcjonalny dla całej rodziny. O czym zatem warto pamiętać wybierając projekt domu parterowego? Czy można być pewnym, że dokonane wybory okażą się dobre również za kilka lub kilkanaście lat?

Mądry wybór

Osoby szukające swojego wymarzonego domu, bardzo często biorą pod uwagę jego wygląd jako pierwsze kryterium oceny. Jako że jesteśmy raczej wzrokowcami, jest to naturalne i nieuniknione zjawisko. Otaczanie się ładnymi przedmiotami portafi znacznie poprawiać humor nie tylko estetom. Dlatego faktycznie warto wybrać dom, który będzie odpowiadał nam wizualnie. Taki, w którym będziemy czuć się dobrze. Jednak nie tylko wygląd wpływa na komfort użytkowania.

Wybierając projekt domu, już na samym początku należy zadać sobie parę pytań dotyczących najważniejszych kwestii. Ile osób będzie tu mieszkało – teraz i w przyszłości? Czy planujemy powiększenie rodziny? Bardziej cenimy dużą prywatność czy intensywną integrację? Jak spędzamy wolny czas? Czego nie może zabraknąć? Indywidualne podejście jest najważniejsze. Nie zawsze rozwiązania, które sprawdzają się u innych, będą strzałem w dziesiątkę również u nas.

Dlaczego parterowy?

Domy parterowe są budowane coraz częściej. Ich nowoczesny design, przestronność i ułatwiona komunikacja sprawiają, że są odpowiednie dla każdego. Dla rodzin z bardzo małymi dziećmi, dla osób starszych, często mających problemy z poruszaniem się, a nawet dla osób jeżdżących na wózku. Wszystko dzięki usytuowaniu pomieszczeń na jednym poziomie, co ułatwia i skraca dystans między nimi. Dlatego warto wybrać projekt domu parterowego w trosce o swoją przyszłość. Nawet jeśli teraz jest nam obojętne to ile stopni pokonamy, z upływem czasu może się to zmienić.

Projekt domu Artus 2 BSE1116
Projekt domu Artus 2 BSE1116

Razem czy osobno?

Metraż domu i ilość jego pomieszczeń zależy od osobistych potrzeb domowników. Należy zadbać o to, aby każdy z nich miał osobny pokój dla siebie. Rodzice, opcjonalnie również dziadkowie, mogą mieć wspólne sypialnie. Jednak dzieci – zwłaszcza te większe – zdecydowanie swobodniej będą czuły się ze świadomością, że mają swój własny kąt. Skoro jesteśmy już przy temacie prywatności, nie sposób nie wspomnieć o dylemacie związanym z ogólnym rozplanowaniem przestrzeni w części mieszkalnej. Dla osób szczególnie ceniących sobie prywatność i ciszę, najlepszym rozwiązaniem może okazać się dom w kształcie litery L. W takim układzie najłatwiej jest podzielić budynek na dwie strefy. Wtedy każde z jego skrzydeł pełni inną funkcję. Dzięki temu strefa nocna, czyli prywatne pokoje domowników, ich garderoby oraz łazienka, jest wyraźnie odsunięta od dziennej, bardziej aktywnej i dostępnej dla wszystkich – salonu, jadalni, pokoi gościnnych.

Jeżeli czas spędzany wspólnie z rodziną jest pożądany mocniej niż odpoczynek lub praca w samotności, bardziej odpowiedni będzie klasyczny dom parterowy z pomieszczeniami otwartymi na siebie. Tutaj w razie potrzeby również można podzielić dom na strefy, oddzielając je od siebie na przykład korytarzem. Strefę dzienną jednak zaleca się pozostawić pełną przestrzeni i światła. Kuchnia połączona z jadalnią, ta natomiast z salonem i pokojem zabaw lub domową biblioteką.

Projekt domu Tryton B WOE1112
Projekt domu Tryton B WOE1112

Pomieszczenia dodatkowe

W domu nie może zabraknąć pomieszczeń dodatkowych. Nie ma sensu upychać ich na siłę, jeżeli później i tak okażą się zbędne, ale jednocześnie najważniejszych z nich nie powinno zabraknąć. Kiedy część pracy wykonuje się w domu, bardzo pomocny okazuje się specjalnie do niej przeznaczony gabinet. Oczywiście pracować można także w sypialni lub w salonie, lecz ten, kto już miał okazję to zrobić, na pewno zdążył się przekonać, jak dużym wyzwaniem potrafi to być. Kiedy otacza nas tak wiele rozpraszaczy typu telewizor, bałagan czy domownicy krzątający się za plecami, trudno jest utrzymać skupienie przez dłuższy czas.

Podobnie trzeba podejść do całej reszty pokoi. Jeżeli często odwiedzają nas goście, błędem byłoby nie zarezerwowanie chociaż jednego pokoju właśnie dla nich. Może w przyszłości przyda się on także wnukom? Gdy mamy sporą powierzchnię do zagospodarowania, warto wziąć pod uwagę również pralnię, pomieszczenie na wszelkie sprzęty typu rowery (o ile nie trzyma się ich w garażu), spiżarkę. Ta, umieszczona niedaleko kuchni, przyda się przede wszystkim osobom lubiącym tworzenie i gromadzenie domowych przetworów.